Amazon’un Kurucusu Ay’a İnsan Gönderme Konusunda Kararlı

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı olarak öne çıkıyor. Jeff Bezos uzay çalışmaları kapsamında Blue Origin şirketine her yıl milyarlarca dolar kaynak aktarıyor. Blue Origin 5 yıl içinde aya insanlı uçuş gerçekleştirmek istiyor.

0
3680
blue origin wp
blue origin wp

Amazon CEO’su Jeff Bezos’un Uzay Mühendisliği şirketi Blue Origin Ay’da düzenli insan yerleşimi için hazırlıklar yapıyor. Bu plan çerçevesinde ilk hedef 5 yıl içinde aya insanlı uçuş gerçekleştirmek.

Blue Origin şirketi Blue Moon / Mavi Ay kod adlı projesiyle 2023’ten önce Ay’a inmeyi başarmış olmayı hedefliyor. ABD Başkanı Donald Trump da göreve geldiği günden bu yana, yaptığı açıklamalarda sık sık, NASA’nın uzay çalışmalarının ana hedefinin insanlı Ay Uçuşu olması gerektiğini ve aya dönmenin zamanının geldiğini belirtiyor.

Blue Origin uzaya çıkmaya bir adım daha yaklaştı

New Shepard 2. [Blue Origin/Flickr]

Test ateşlemeleri bu yıl başlıyor

Aslında Jeff Bezos ve şirketi Blue Origin aya insanlı uçuş ve yerleşim planlarını uzun zamandır dile getiriyor. Blue Origin iş geliştirme direktörü A.C. Charania ise yaptığı yeni açıklamada “bu proje kapsamında öncelikle hem kendi ülkemizin beklentisini, hem de uluslararası müşterilerimizin taleplerini karşılayarak ay yüzeyine ağır yükler taşıyabilmek ve sorunsuz inebilmek istiyoruz. Ayda insanlı yerleşim için bu kapasiteye sahip olmak önemli” diyor. Charania’ya göre bu görev ayın geçmişi konusunda detaylı bilgi sahibi olmamızı ve uzun yıllardır cevap bekleyen bazı bilimsel sorulara cevap bulmamızı sağlayabilir. Böylece ayda insanlı yerleşimin önü açılmış olur.

Blue Origin şirketinin bu plan çerçevesinde, NASA desteği ve uluslararası işbirlikleri beklediği de dile getiriliyor.

Not olarak belirtelim; Blue Origin New Shepard adlı roketiyle insanlı yörünge altı uçuş testlerine bu yıl içinde başlamayı planlıyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre ilk uzay turistleri için biletler 2019 yılı içinde satışa çıkacak.

Blue Origin aynı roketi üçüncü kez indirdi