Apple Yeni Gelecek Olan iOS 14 Güncellemesiyle Apple Kullanıcılarına Farklı Bir Deneyim Sunmayı Planlıyor

0
6420
daniel romero C0sBET w8UU unsplash scaled
daniel romero C0sBET w8UU unsplash scaled

Apple kullanıcılarının merakla beklediği iOS 14 güncellemesi iPhone ve iPad kullanıcılarına Mac deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Apple her yıl iPhone’larda kullandığı iOS işletim için detaylı bir güncelleme yayınlıyor. Milyonlarca cihazı etkileyen bu güncellemeyle beraber iPhone’larda güvenlik hatalarını yamalanıyor. Bunun yanında yeni özellikler ve arayüz değişikleri de cihazlara geliyor. Şu an güncel cihazlarda 13.3.1 versiyonu yüklü olan iOS’un versiyon 14’e güncellemesini bekliyor.

Apple hayranlarının iOS 14 için büyük beklentileri var. Karanlık mod ve güncellenmiş Fotoğraflar uygulaması olmasına rağmen, iOS 13 performans ve kararlılık konusunda istenilen performansı veremedi. Apple, iOS 13 için bir çok düzenleme yapmak ve ufak güncellemeler hazırlamak zorunda kaldı. Aynı hataya tekrar düşmek istemeyen Apple bu sefer çok daha sıkı çalışıyor.

Apple, iOS 14 ile kullanıcılarına bir çok farklı özellik sunmayı ve Apple deneyimini geliştirmeyi istiyor. iOS 14 ile beraber akıllı klavyeler için trackpad içeren bir güncellemeyle birlikte fare kullanımı için de güncelleme gelecek gibi görünüyor. Yazılımsal olarak yapacağı güncellemelerle beraber Apple, Mac bilgisayarlarındaki özelliklerin bir kısmını iOS’a taşımak istiyor.

Apple kullanıcılarının merakla beklediği iOS 14 güncellemesi iPhone ve iPad kullanıcılarına Mac deneyimi yaşatmayı hedefliyor.
Apple iPhone

Apple iOS 14 akıllı klavye ve fare desteğini getirecek

Akıllı klavyede bulunan trackpad, dizüstü bilgisayarlardakine benzer bir donanıma sahip. Force Touch özelliğiyle birlikte MacBook kullanıcılarında olan tıklamak için dokun seçeneği de gelecek gibi görünüyor. Klavye ve trackpad ikilisinin tasarımı için herhangi bir görsel paylaşılmadı fakat bilgisayar üzerindeki tasarıma benzer olacağı düşünülüyor.

Gelmesi beklenen bir diğer özellikse; Apple Mouse(Magic Mouse) güncellemesi. Bu güncellemeyle beraber işaretçinin bulunduğu konuma göre şekil değiştirileceği görünüyor. Sayfalar arasında gezerken, gezindiği konuma göre ok işaretinden el işaretine dönüşmesi gibi bir özelliğin bu kapsamda güncellemeye dahil edildiği belirtiliyor. Burada da Mac benzeri özellikleri getirmek isteyen Apple, çift tıklama özelliğini düzenliyor. İşaretçi kullanılmadığı durumlarda ekrandan kayboluyor ve siz tekrar hareket ettirene kadar ekranda görünmüyor.

iOS 14 güncellenmesinin tam olarak ne zaman geleceği belli değil. Güncelleme tarihiyle ilgili Aplle tarafından açıklama yapılması bekleniyor.