Perşembe, Temmuz 25, 2024
More

  Astrofizikçi Michio Kaku: Dış Medeniyetler ile Temas Kurmak Berbat Bir Fikir

  Günümüzün en ünlü astrofizikçilerinden Michio Kaku, neredeyse her sene yaptığı gibi gelişmiş dış medeniyetlerle neden kesinlikle temasa geçmememiz gerektiği konusundaki uyarısını yeniledi.

  Eğer bir gün gelişmiş bir dış medeniyete ait radyo sinyalini yakalarsak, onlar ilk hamleyi yapmadan önce biz bir mesaj göndermeli miyiz?

  Michio Kaku böyle bir senaryo hakkındaki düşüncelerini geçmişte paylaşmıştı. Hatta, iki sene önceki bir açıklamasında uzaylılar tarafından kaçırılırsak ne yapmamız gerektiği konusunda da tavsiye vermişti. Genel olarak, “uzaylılar karşısında bir sincap gibi kalacağımız için” çok iç açıcı düşünceler paylaşmamıştı.

  The Guardian’a verdiği en son röportajda uzaylılar ile temas konusuna tekrar değinen Kaku, “bunun berbat bir fikir olduğunun” altını çizdi.

  Kaku, “Yakın James Webb Uzay Teleskobu (JWST) yörüngede olacak ve binlerce gezegene göz atabileceğiz. Bu sebeple dış bir medeniyetle temas kurma şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

  Ünlü astrofizikçi, “Bazı meslektaşların dış medeniyetler ile temas kurmamız gerektiğini düşünüyor. Bence bu çok kötü bir fikir. Yüzlerce yıl önce Meksika’da (İspanyol kaşif) Hernan Cortes ile karşılaşan Montezuma’ya ne olduğunu hepimiz biliyoruz” ifadesini kullandı.

  Eğer bu konuda bilgisi olmayanlar varsa, kısaca özetleyelim: Tarihteki en büyük kasaplardan biri olarak bilinen Cortes, barışçı bir görüşme sözüyle kandırdığı yerliler ile tepeden tırnağa silahlı askerleri ile bir araya gelmiş ve hepsini kılıçtan geçirmişti. Tarihi kayıtlara göre Aztek savaşçılarının kanları bir nehir oluşturdu.

  Kaku, her ne kadar uzak galaksilerdeki birçok medeniyetin barışçıl olduğunu düşünse de, bizlerden binlerce hatta milyonlarca yıl ileride olacakları ihtimali nedeniyle temas kurmanın çok mantıksız kalacağını düşünüyor. 2018’de yaptığı açıklamada, “Bu riski alamayız… Niyetlerini bilmediğimiz dış medeniyetlere varlığımızı duyurmamamız gerekiyor” demişti.

  Kaku’nun önceden vurguladığı gibi uzaylılar kötü olmasalar bile bize kıyasla o kadar gelişmiş olacaklar ki, insanlığı umursamaları için bir sebep olmayacak. Bu aşamada ormandaki bir geyik örneğini veriyor Kaku: Avcılar geyik için tehdit oluşturacaktır. Ancak asıl tehdit, ormanı yıkarak geyiğin yaşam alanını yok edecek diğer insanlardır.

  H.G Wells’in kaleme aldığı Dünyaların Savaşı gibi uzaylıların bizleri bulduğu anda yok etmek veya işkence etmek gibi düşüncelerinin aksine, Kaku onlarla oluşacak son derece yıkıcı etkileşimin sebebini kısaca belirtiyor: “Yollarında duruyoruz.”

  Kaynak: IFLS

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler