Audi, BMW ve Mercedes güçlerini birleştirdi

0
4013
audi merce
audi merce

Otomotiv sektörünün önde gelen firmalarından Alman Audi, BMW ve Daimler, güçlerini birleştirerek Nokia’nın dijital harita hizmetleri sunan firması Here’i yaklaşık 2.8 milyar Euro’ya satın alma kararı aldı. Herhangi bir pürüz çıkmadığı takdirde söz konusu satın almanın 2016’nın ilk çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Nokia’nın bir alt kuruluşu olan HERE; arabalar, cep telefonları ve altyapısal elementlerden oluşan 80,000’in üzerinde kaynağından topladığı bilgiler ile yüksek çözünürlüklü dijital harita hizmetleri veriyor. Şirketin isimine aşina olmayabilirsiniz ancak aslında HERE her yerde. Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarında satılan her 5 arabadan 4’ünün navigasyon sistemlerinde HERE’in haritalama teknolojileri kullanılmakta. Bu da HERE’in işini ne kadar iyi yaptığını sizi istediğiniz yere ne kadar iyi götürebildiğini kanıtlıyor.

audi-merce-bmw-2

Otomotiv sektöründeki dijitalleşme arttıkça, doğru ve ayrıntılı harita bilgilerinin de önemi artıyor, bu satınalma ile Audi,BMW ve Daimler, A.B.D. kökenli Google ve Apple firmalarının benzer hizmetlerine yönelik bağımlılıklarını azaltmayı planlıyor. Sanırım kimse ‘kazara’ yapılan bir yazılımsal hatadan dolayı Volkswagen krizinin benzerini yaşamak istemiyor.

Aynı zamanda bu satış sonrası Nokia’nın da iletişim ağları konusundaki çalışmalarını arttıracağı düşünülüyor.