Pazartesi, Ekim 2, 2023
More

  Telefonlar Evrilmeye Devam Ediyor: iPhone 14 Pro ve Galaxy Z Fold

  Apple’ın Dynamic Island ve Samsung’un katlanabilir telefonları, telefonlarımızdaki uygulamalar ile nasıl etkileşimde bulunduğumuzu değiştirmeyi amaçlıyor olabilir mi?

  Apple ve Samsung, bir akıllı telefondan beklenilenleri daha öteye taşımaya çalışıyor gibi görünüyor; tabii iki marka da bunu oldukça farklı şekillerde uyguluyor. Apple, iPhone 14 Pro’daki Dinamik Adası özelliğiyle iPhone yazılımının uygulamalardan ve hizmetlerden gelen bilgileri görüntüleme şeklini değiştirken, Samsung ise katlanabilir Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip akıllı telefonlarıyla görüntüde fiziksel değişikliğe gidiyor.

  Apple, 16 Eylül’de “Far Out” etkinliğinde tanıtılan iPhone 14 Pro’yu piyasaya sürdü ve göze çarpan yeni özelliklerinden biri de Dynamic Island (Dinamik Ada) olarak adlandırılan yeniden tasarlanmış bir çentik alanı oldu. Ön kamera ile Face ID sensörlerini içeren bu çentik, Apple’ın bildirimleri ve diğer içerikleri göstermek üzere minyatür bir ikincil ekran olarak yeniden tasarlandı.

  İlk bakışta, Apple’ın Dinamik Ada’sı ve Samsung’un katlanabilir telefonları arasında çok az ortak nokta var. Ancak her ikisinin de arkasındaki amaç aynı: telefonlarımızın bilgiyi nasıl gösterdiğini geliştirmek ve iyileştirmek.

  iPhone 14 Pro’nun Çarpıcı Dinamik Ada Özelliği

  Dinamik Ada, esasen Apple’ın iPhone’da daha hızlı çoklu görevlere verdiği yanıt olarak nitelendirilebilir. Samsung gibi Android telefon üreticileri, ekranda aynı anda birden fazla uygulama açma özelliğini desteklerken, Apple bunun yerine bağlamsal bilgileri göstermek için genişletmek ve daraltmak üzere Dinamik Ada’yı kullanmaya başladı. Dinamik Ada; uyarıları gösterecek şekilde genişleyebilir ve uygulamaya bağlı olarak şekil değiştirebilir.

  Örneğin Dinamik Ada, ana ekrandayken bile dinlediğiniz şarkıyı gösterebilir. Aynı anda çalışan bir zamanlayıcınız varsa, zamanlayıcıyı ve müzik çalma bilgilerini aynı anda kendi küçük balonuna bölerek görüntüler. Benzer şekilde, bir uygulamadan diğerine atlamanıza gerek kalmadan Dinamik Ada’da adım adım yol tariflerini görebilirsiniz. Aynı şey spor skorları için de geçerli. Dinamik Ada’ya dokunmak sizi doğrudan o uygulamaya götürecek ve iPhone 14 Pro’da çoklu görev yapmayı biraz daha kolaylaştıracaktır.

  Apple şirketinin yeni telefonundaki özellik: Dinamik Ada/Dynamic Island.

  Apple, Dinamik Ada’sının arkasındaki amacın, içinde bulunduğunuz uygulamadan dikkatinizi dağıtmadan bilgileri net bir şekilde göstermek olduğunu söylüyor. Apple’ın dünyadaki pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, “Bu değişiklikle, iPhone’unuzla nasıl etkileşim kurduğunuzu yeniden gözden geçirdik” diyor.

  Samsung’un ‘Katlanabiliri’ vs. Apple ‘Dinamik Ada’

  Samsung’un katlanabilir telefonları ve iPhone 14 Pro’nun Dinamik Adası doğal olarak birbirinden farklı. Ancak ikisi de telefonlarımızdaki uygulamalarla etkileşim kurma şeklimizi değiştirmeyi amaçlıyor. Samsung, örneğin, yarıya kadar katlandığında uyumlu uygulamaları ekranın üst ve alt bölümleri arasında bölen Z Flip 4’ün Flex Modu’nu tanıttı.

  Kamerayı Flex Modu’nda açarken, ekranın üst yarısı kamera vizörü görevi görürken alt yarısı deklanşör gibi kontrolleri görüntüler. Ayrıca Z Flip 4’teki belirli mesajlaşma uygulamalarında, kapak ekranını kullanarak telefonu açmadan fotoğraf çekebiliyor ve hazır yanıtlar gönderebiliyorsunuz.

  Samsung’un kitap şeklindeki katlanabilir Galaxy Z Fold 4 modeli, cebinize sığan bir cihazda daha fazla ekran alanı sağlamak için tasarlanmış. Z Fold 4’ün tablet boyutundaki ekranında aynı anda birden fazla uygulamayı da açabiliyorsunuz.

  Samsung'un yeni katlanabilir telefon modeli Galaxy Z Fold

  iPhone 14 Pro’nun Dinamik Adası ile Galaxy Z Flip ve Galaxy Z Fold arasındaki ortak nokta, hepsinin uygulamaların telefonlarımızın ekranlarında görüntülenme şeklini değiştirmeleri ve nihai hedef uygulamaları daha kullanışlı hale getirmeleridir. Dinamik Ada ve Samsung’un katlanabilir ürünleri, duruma göre telefonlarımızı daha uyumlu hale getirmek için tasarlanmış gibi duruyor.

  Apple’ın yeni çentik değiştirme özelliği, belirli uygulamalardan gelen bilgileri ekranınızın üst kısmına sabitler ve bu yaptığınız işe göre değişkenlik göstermekte. Samsung’un katlanabilir ürünleri, telefonunuzun boyutunu ve konumunu – ve üzerinde çalışan uygulamaları – farklı senaryolara uyacak şekilde değiştirmenize olanak tanıyor.

  Her iki yaklaşımın da uzun vadede telefonlarımızı kullanma şeklimizi anlamlı bir şekilde etkileyip etkilemeyeceğini bilmek için çok erken. Apple’ın yeni iPhone 14 serisi piyasaya sürüldü ancak Dinamik Ada’nın aylar hatta yıllar boyunca günlük yaşamda ne kadar yararlı olacağı belli değil. Katlanabilir telefonlar ise yaklaşık üç yıldır yaygın olarak kullanımda ancak yine de genel akıllı telefon satışlarının küçük bir bölümünü oluşturuyorlar.

  Sonuç olarak Apple ve Samsung’un her gün telefonlarımızdan akan büyük miktarda bilgiyi özümseme ve yönetme şeklimizi geliştirmeye çalıştığı bir gerçek. Artık telefonlar, çoğu güncellemenin artımlı hissettirdiği noktaya kadar olgunlaştığına göre, gerçekten farklı hissettiren değişiklikleri görmek umut veriyor.

  Samsung katlanabilir telefon modellerinin fiyatı ne kadar?

  Samsung Galaxy Z serisi modellerinin bugün (25.09.2022) itibariyle güncel fiyatı resmi sitesinde yer alan bilgiye göre:

  Galaxy Z Fold4 256GB: 39.999 TL.
  Galaxy Z Fold3 5G: 33.999 TL.
  Galaxy Z Flip4: 25.999 TL.
  Galaxy Z Flip4 5G: 20.999 TL.

  iPhone 14 Pro modelinin fiyatı ne kadar?

  iPhone 14 Pro modelinin bugün (25.09.2022) itibariyle güncel fiyatı resmi sitesinde yer alan bilgiye göre:

  128 GB: 39.999 TL.
  256 GB: 42.599 TL.
  512 GB: 47.899 TL.
  1 TB: 53.199 TL.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler