Çarşamba, Haziran 26, 2024
More

  Bedavaya Bitcoin çıkarma yöntemi: PC yerine Tesla Model S kullanmak

  Küresel borsalardaki değeri 10,000 doları geride bırakan Bitcoin, kısa zamanda zengin olmak isteyen girişimcileri yaratıcı yöntemler geliştirmeye zorluyor. En iyi örneklerden biri, BTC çıkarma sistemini Model S aracı içine kuran bir madenci.

  Sanal para madenciliğini yakından takip edenlerin çok iyi bildiği gibi bu yatırımın en büyük maliyetini elektrik faturası oluşturuyor. Aylarca kapanmadan çalışan ekran kartlarının çok hızlı bozulmaması için 7/24 çalışan bir klima sistemi kullanmak şart (Antarktika’da yaşamıyorsanız eğer). Akıllı Model S sahibi ise aracının içine kurduğu sistemin elektriğini Tesla Supercharger bataryalarından bedavaya çekiyor. Küresel Tesla sahiplerinin oluşturduğu Facebook sayfasında, otomobilin içine kurulan sistem görülebiliyor.

  Hangisi daha karlı? Bitcoin mi Ethereum mu?

  Ne kadar mantıklı?

  Madencilik işlemine maliyet tasarrufu sağlayan bir yöntem geliştirmek, kar yapabilmek adına çok önemli. Bu aşamada Model S içine yerleştirilen bir sistem elektrik tasarrufu sağlayacaktır ama performansı istenen boyutta olabilir mi?

  Motherboard tarafından yapılan hesaplamalara göre, madencilik sisteminin aracın içinde bir ayda çıkarabileceği BTC, ancak Model S’in aylık kirasını karşılayabilecek miktarda olabilir (eğer sahibi Tesla’nın bedava Supercharger programlarına dahil ise).

  Bu aşamada iki soru karşımıza çıkıyor: Birincisi otomobilin içine kurulan bir sistem aracın içindeki ısıyı deli gibi artıracaktır ve ekran kartları kısa sürede çatlayıp erimeye başlayabilir. Bu durumda ya aracınızı ulaşım için kullanmayacaksınız veya zahmet ve maliyetine katlanıp etkin bir soğutma sistemi kuracaksınız (nasıl bir soğutma sistemi olur o da başka bir soru). İkincisi, birçok Tesla kullanıcısı aynı yöntemi benimser ise firma Supercharger bataryalarının kullanımı için ücret almaya başlayabilir.

  Sanırım kısa vadede çözüm buz kalıpları kullanmak olacak…

  Liseden terk genç 18 yaşında Bitcoin milyoneri oldu

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler