Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Bir zamanlar böyle kar yağardı

  Kuzey Amerika her yıl olduğu gibi son derece sert bir kış geçiriyor. ABD ve Kanada’da arabalarını kar yığınından çıkarmaya çalışan insanların fotoğraflarını görmek alıştığımız bir durum haline geldi. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) yayımladığı bir fotoğraf ise ‘halinize şükredin’ der gibi.

  Küresel ısınmayı savunacak halim yok ancak bu terimin henüz var olmadığı yıllarda dünyanın çok daha soğuk kış ayları geçirdiği kesin. En azından bu durumun Kuzey Amerika için geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

  NOAA’nın Instagram hesabında gördüğüm ve çenenim sarkmasına neden olan fotoğraf, 9 Mart 1966 yılında Kuzey Dakota eyaletinde çekilmiş (ünlü Deadwood dizisinin eyaleti).

  NOAA, ABD’lilerin karla boğuştuğu günlerde geçmişten bir alıntı yapmak istemiş. Dr. Herbert Kroehl’in arşivinde alınan fotoğraf, saatte 112 kilometre hızla esen kar fırtınasının ardından çekilen bir ‘tren yolunu’ gösteriyor. Evet, elektrik direğinin tepesine kadar ulaşan karların altında bir yerlerde tren gömülü.

  Bugün kuraklık soruna yardım edebilirdi

  Olağanüstü kar yağışı, düz alanlarda 100 cm, dağlık arazilerde ise 12 metreye ulaşan bir kar yığınına neden olmuş. Okul ve işyerleri kapanırken, gazeteler çalışmayı durdurmak zorunda kalmış ve tüm ulaşım araçları iptal edilmiş.

  Küresel ısınmanın bu denli kar yağışına neden olmaması kesinlikle iyi bir gelişme olarak gösterilemez. Sonuçta bugünün teknolojisiyle bu kar depolanabilir ve kuraklıktan kırılan California’da kullanılabilirdi.

  Fotoğraf ilk yayımlandığında ‘Sanırım buralarda bir yerlerde bir tren olacaktı’ yazısıyla kullanılmış. Fotoğrafın orijinaline NOAA arşivinden ulaşabilirsiniz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler