Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Birlikte Evrim Ve Aşı Sorunsalı

  İki veya daha fazla tip canlı, örneğin bir av ve avcı, bir çiçekli bitki ile onun tozlayıcısı veya bir konak ile onun paraziti birbirleriyle kesintisiz ilişki içerisinde bulunan bu tür canlılar karşı tarafa sürekli bir ”seçilim baskısı’’ uygular.

  Görsel 1. Sinek kuşu ve tozlaşmasına yardım ettiği bir bitki

  Örneğin bir av, avcısından kaçabilmek için farklı bir özellik kazandığında avcı buna karşılık başka bir özellik kazanarak, avına cevap vermiş olur. Bir yabani bitki türü otçullar’dan korunmak için çeşitli kimyasallar sentezler. Bu kimyasallar ya zehirler ya da kötü bir koku ile bitkinin kendisini otçullardan korumasını sağlar. Otçullar ise bu durum karşısında zaman içerisinde evrimleşerek bir enzim sentezleyip aynı kimyasalı işlevsiz hale getirirler.

  Görsel 2. Av-Avcı

  AŞI

  Son zamanların popüler konusu olmasıyla birlikte aşı, ilk keşfedildiği dönemlerden itibaren hep tartışma konusu olmuştur. Güncel tartışmalar ise bilinçsiz ve maalesef bilimin hiçbir dalının çalışmasını içermeyen asılsız düşünceler bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Birlikte evrim konusunun aşı ile alakası çok önemlidir. Çünkü insanlık evrimsel mekanizma açıdan şu an daha durağan bir dönem içerisinde olup tehditlere daha fazla açıktır.

  Görsel 3. Aşı

  Her yıl çok sayıda farklı varyantlarda grip virüsleri oluşmakta. Domuz gribi, Kuş gribi bunların basit bazı dalları bugün gelinen noktada ise bu virüsler antibiyotik direnci kazanma riski altında. Diğer yandan yeni bir antibiyotik geliştirmek her geçen yıl daha da karmaşık ve zor olmakta. Dolayısıyla sonu kötü gözüken bir yoldan ancak bilinçlenerek geri dönebiliriz. Gereksiz antibiyotik kullanmamak ve gerekli tüm aşıları yaptırmak bunların başlıca hususlarıdır.

  Tabi aşı konusu bu kadar dar bir perspektifte değil, tartışmaların asıl odağında çocuk aşıları bulunmakta ve eleştirilmekte. Çocuk felci, kızamık, kabakulak vb. rahatsızlıklar için önlem niteliği taşıyan bu aşılar toplum sağlığında çok önemli bir yere sahip olup her bireyin çocuklarına kesinlikle bu aşıları yaptırması gerekmektedir. (Bu aşıların sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır.)

  -Science is Everything-

  Kaynak;

  Ersnt Mayr: Evrim Nedir ?

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler