Pazartesi, Temmuz 15, 2024
More

  BM, uzay programı olmayan ülkeler için uzay aracı ateşleyecek

  Birleşmiş Milletler (BM), Meksika’nın Guadalajara şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Astronomi Kongresi’nde (IAU) kendi uzay görevine başlayacağını duyurdu.

  ABD merkezli Sierre Nevada şirketinin Dream Chaser uzay aracını kullanacak olan BM, uzay programı olmayan ülkelere destek verecek. Verilecek destek, söz konusu ülkelerin taşıma yüklerini yörüngeye taşımayı içeriyor.

  BM Dış Uzay İlişkileri Bürosu (UNOOSA), ‘iklim değişikliği ve gıda güvenliği araştırmaları için uzayda bozulmaya karşı koyabilen materyallerin geliştirilmesi’ konusunda her teklife açık olduklarını söyledi.

  Yapılacak araştırma için uzaya ateşlenecek taşıma yükleri 2018’de belirlenecek ve 2021’de yörüngeye gönderilecek. UNOOSA direktörü Simonetta Di Pippo, ‘uzayın barışçıl amaçlarla kullanılması için uluslararası işbirliğini artırmak istediklerini’ söyledi.

  Di Pippo, projenin ‘tek başlarına uzay programı yürütmeye yeterecek altyapı ve finans gücü olmayan ülkeler için yapılacağını’ söyledi.

  Sponsorlar lazım

  Yeniden kullanılabilir Dream Chaser aracı, piste iniş yapmak için küçük kanatlara sahip. Boyu 9 metre olan Dream Chaser, Orbital ATK ve SpaceX’in yanı sıra 2019-2024 yılları arasında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kargo götürecek.

  Dream Chaser, SpaceX ve Boeing ile UUİ’ye mürettebat taşımak için de önerilmiş ancak NASA bu teklifi reddetmişti. Bu kararın ardından, Sierra Nevada firmasının çok sayıda çalışanı isten çıkardığı biliniyor. BM ile yapılan işbirliğinin ise firmayı tekrar dirilteceği kesin.

  UNOOSA, uzaya taşıma yükü gönderecek ülkelerin aynı zamanda bütçenin bir kısmını karşılaması gerektiğini belirtti. Verilen bilgiye göre, ödenecek miktar ülkelerin mali gücüne göre değişecek.

  UNOOSA basın bültenine göre, nihai amaç ‘bilim deneyleri değerli ortam oluşturan uzayı daha erişilebilir kılmak.’ Di Pippo, ‘uzayda yapabilecekler sınırsız’ derken, bu imkanlardan bakalım kimler nasıl yararlanacak?

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler