Çığır Açan Spinosaurus Keşfi : Bilinen İlk Yüzen Dinozor

0
6743
dinosaur 3960636 1920
dinosaur 3960636 1920


En büyük ve en gizemli dinozor türlerinden biri olan tek kuyruklu, nesli tükenmiş Spinosaurus hakkında uzun zamandır devam eden bir gizem çözülmüş görünüyor: Spinosaurus yüzebiliyordu.

İçi boş kemiklere ve üç parmaklı ayaklara sahip Teropod soyundan gelen Spinosaurus aegyptiacus’a ait dev fosilleşmiş kuyruğun keşfi, bu dev yırtıcı hayvanın milyonlarca yıl önce nehirlerde yüzmek ve avlanmak için kuyruk hareketini kullandığına işaret etti.

Detroit Mercy Üniversitesi’nden paleontolog Nizar İbrahim, ”Bu keşif gerçekten gözlerimizi dinozorların yeni dünyasına açıyor” ifadesinde bulunuyor.

010 spinosaurus 2
https://www.sciencealert.com/


“Bildiklerimizi önemli ölçüde değiştirebilir”

İbrahim, sözlerine şu ifadeleri ekledi: ”Dinozorların neler yapabileceğini bilmemiz, bildiklerimizi önemli ölçüde değiştirir. Sadece mevcut olan bir anlatıma katkıda bulunmaz, yeni bir anlatıma başlamamızı sağlar.”

Yüzyıllar önce, bilim insanları karasal dinozorların su ortamlarında yaşamış olabileceğini tahmin ediyorlardı fakat son yıllarda bu fikir yok oldu. Birçok araştırmacı, kuş olmayan dinozorların sadece karada dolaştıklarını düşündüler.

Spinosaurs, bu konuda kafaları karıştırmıştır. Geçmişte ortaya çıkarılan bazı antik kemikler, yarı su adaptasyonuna dair deliller olarak görülmüştür. Daha önceki araştırmalarda, İbrahim ve ekibi böyle bir durumu göz önüne aldı fakat diğer araştırmacılar o kadar emin değildi. En son bulguların ardından paleontolog ekibinin öne sürdüğü düşünce, ”bir dinozorun su itici yapısına ait kesin delil elde edildiği.”

Bu kanıt, Fas’ın doğusundaki Sahra Çölü’nün Kretase Dönemi’nden kaya yataklarında bulunan dev bir yüzgece benzeyen kuyruk fosili.

90 ile 100 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen kuyruğun keşfi, Spinosaurus’un neye benzediğine dair resmi dolduruyor ve dünyadaki tek mevcut iskeletine olan bakış açımızı da genişletiyor (Bir diğer fosil örneği, İkinci Dünya Savaşı’nda yok edildi).

main article image
[Nature Video/YouTube]

Hayatının çoğunu suda geçirdi

Araştırmacılar, “Bu dinazor beklenmedik derecede ve kendine özgü oldukça uzun sinirsel dikenlere ve uzunlamasına kıvrımlara sahipti. Bu yapılar geniş ve esnek yüzgeç benzeri bir organa sahip olmasını sağlıyordu” açıklamasını yaptı.

Araştırmacılar bu yapının suda yüzerken oluşturabileceği itme miktarını inceledi ve performansının benzer uzantılara sahip suda yaşayan omurgalılarla karşılaştırılabilir olduğu sonucuna vardı. Başka bir deyişle, Spinosaurus, dinozorların -veya en azından kendi soyuna ait türlerin- yüzebileceklerine dair en iyi kanıttır.

İbrahim, ”Bu keşif, kuş olmayan dinozorların su dünyasını asla işgal etmediği fikri için tabuttaki son çividir” yorumunda bulundu.

İbrahim’e göre Spinosaurus aktif olarak suda av peşindeydi, sadece balıkların yüzdüğü sığ sularda kalmadı ve muhtemelen hayatının çoğunu suda geçirdi.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2018/10/20/gunes-kremi-kullanmamizin-nedeni-ac-dinozorlar-olabilir/
https://www.dijitalx.com/2015/12/07/dinozorlara-ait-170-milyon-yillik-ayak-izleri/
https://www.dijitalx.com/2020/04/29/paleontologlar-tarihin-yasamak-icin-en-tehlikeli-bolgesini-tespit-etti/