Pazartesi, Nisan 15, 2024
More

  Çin’in Tianwen-1 uzay aracı, kızıl gezegen Mars’ı fotoğrafladı!

  Mars’ın tüm yüzeyini görüntülemeyi tamamlayan Çin’in yörünge uzay aracı Tianwen-1 , kızıl gezegenin en ayırt edici özelliklerine dair çarpıcı görüntülerini dünyaya gönderdi.

  Çin Ulusal Uzay Dairesi‘nin yaptığı açıklamada Tianwen-1 yörünge uzay aracının tüm Mars gezegenini 1.344 kez dolaştıktan sonra yüzeyini fotoğrafladığını aktardı ve duyuruyla birlikte Mars yüzeyinden yörünge aracının kaydettiği birkaç görüntüyü yayınladı. Tianwen-1 uzay aracı, Temmuz 2020’de fırlatılmış ve Şubat 2021’de Mars yörüngesine girmişti.

  Çarpma kraterleri, Mars’taki Arabia Terra arazilerini dolduruyor.

  Mars’a “İlk Kez” İki Uzay Aracı Birden Gönderildi!

  Çin’in yerel devlet medyası, uzay aracının Şubat 2021’deki yörüngesine girmesinden bu yana Mars’ı 1300‘den fazla kez turladığını bildirdi. Yörünge aracıyla birlikte, Mars yüzeyinde gezecek ve numune toplayacak bir araç da gönderilmişti. Yörünge aracına bağlı olan bu gezici araç yüzeyinin altında donmuş geniş su rezervlerine sahip olabilecek geniş bir antik volkanik kaya alanı olan Utopia Planitia‘ya indirilmişti. Adına antik Çin mitolojisindeki ateş tanrısı Zhurong‘un ismi verilen gezici araç, bölgeyi keşfetmeyi ve yer altı radarıyla buz halindeki suları aramayı amaçlıyordu.

  Zhurong gezici aracı, 29 Haziran 2022’de Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) tarafından yayınlanan bu görüntüyü yakaladı.

  Devlet medyasına göre Zhurong gezgini, Mars’ın aşırı soğuk kışında enerjisini korumak için kış uykusuna girmeden önce yaklaşık 2 kilometre seyahat edebildi. Gezicinin, Mars baharının geldiği Aralık ayında yeniden çalışmaya başlaması bekleniyor. Bu görev tek seferde kızıl gezegenin yörüngesine bir uzay aracını ve Mars yüzeyine bir iniş platformuyla gezici bir araç yerleştiren ilk Mars görevi olma özelliği taşıyor.

  ‘Madencilik’ Büyük Önem Arz Ediyor

  NASA veya Çin Ulusal Uzay Dairesi gibi uzay ajansları bir gün insanları Mars’a gönderirse, su çok önemli bir kaynak olarak karşılarına çıkacaktır. Hem astronotları besleyebilir hem de roket yakıtı için hidrojen ve oksijene ayrılabilir. Mars’a gidecek uzay gemilerinin gezegene gidiş ve geri dönüş yolculuğunun tamamı için yeterli su, oksijen ve hidrojen taşıması pek olası gözükmeyebilir, bu yüzden muhtemelen Mars’ta madencilik yapmaları gerekecek.


  Aşağıda yer alan bu görüntü, neredeyse Amerika kıtasının genişliği kadar uzun olan Valles Marineris kanyonlarının çarpıcı bir görüntüsünü gözler önüne seriyor. Oradaki kanyonlar 6.44 km derinliğe kadar ulaşıyor. Karşılaştırma yapmak açısından, Dünya’daki meşhur Büyük Kanyon (Grand Canyon) sadece 1.61 km derinliğinde.

  Mars’taki 4 bin Valles Marineris kanyonu.

  Çin yerel devlet medyasının bu hafta bildirdiğine göre, Mars yüzeyinde ve yörüngesindeki her iki Tianwen-1 robotu da bilimsel görevlerini tamamlamayı başardı. Ayrıca, Çin Uzay Dairesi’nin yörünge aracına ait kamuya açıklayacağı 1.040 gigabaytlık ham veriyi Dünya’ya geri gönderdiği iletildi.

  Mars’a uzay aracı kaç günde gider?

  Bu duruma göre değişir. Mars, Dünya’dan ortalama olarak yaklaşık 65,4 milyon km uzaklıkta yer almaktadır. Kızıl Gezegene ulaşmanız yaklaşık dokuz ayınızı alır ama bunu bir düşünün. Tüm gezegenler hareket etmeye devam ederken Mars’a bir uzay aracı fırlatabileceğiniz tek bir şansınız olduğu anlamına gelir.

  Bunu yapmak için en iyi zaman, Dünya ve Mars’ın doğru bir şekilde sıralandığı zamandır ve bu her 26 ayda bir mümkün. NASA’nın InSight uzay aracı, altı aylık bir uzay yolculuğunun ardından 26 Kasım 2018’de Mars’a iniş yapmış ve Mars yüzeyindeki operasyonlarına başlamıştı.

  ⚡ OKUMAYI SÜRDÜR

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler