Çarşamba, Temmuz 24, 2024
More

  Curiosity Mars jeolojisine ait en net fotoğrafları gönderdi

  Mars’ın en gelişmiş robotu olan Curiosity, yeni fotoğrafları ile herkesi heyecanlandırdı. Geçtiğimiz hafta Curiosity, Mars’ta fotoğraf çekmeye devam ederken en ayrıntılı fotoğrafları çekerek NASA’ya ulaştırdı.

  2012 yılından bu yana birçok olumsuz koşullara rağmen Curiosity hala uzun yollar kat edebilirken, görevini yerine getirmeye devam ediyor. Alüminyumdan yapılmış olan tekerlekleri parçalanırken Murray Tepelerine kadar yol alabildiği gözlemlendi.

  Mars'ın jeolojik katmanları / Curiosity
  Mars’ın jeolojik katmanları / Curiosity

  Bu Bilgilere Curiosity Sayesinde Ulaşıldı

  Dünya’da sıradağlar, yüksek düzlükler, kara parçaları, okyanus ve deniz çukurları iç kuvvetlerin etkisiyle oluşan temel şekillerdir. Bu şekiller zamanla rüzgârlar, akarsular, yer altı suları, dalgalar, akıntılar ve buzullar gibi dış etkenler tarafından işlenerek şekillendirilir.

  Söz konusu dış etkenler Güneş ve atmosferin etkileriyle oluştuğundan bu etkenlere dış kuvvetler denilmektedir. Bu oluşum Mars için de aynısıdır. Hatta JPL’den  Curiosity Projesi bilim insanı Ashwin Vasavada bu durumu çok iyi özetliyor.

  Ashwin Vasavada/dijitalx
  Ashwin Vasavada/dijitalx

  “Bu tepeleri yakından incelemek bize oluşmuş ve sonra gömülmüş, yeraltı suları tarafından kimyasal olarak değiştirilmiş, tekrar ortaya çıkarak aşınarak bugün gördüğümüz manzarayı meydana getiren eski kum tepeleri hakkında daha iyi bilgiler sağladı” söylemektedir.

  Curiosity Sharp Dağı’nda, bu eski kalıntıların nasıl oluştuğunu araştırmakla birlikte yaşamın daha elverişsiz bir hale geldiğini inceliyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler