Dairesel bir köprü ne kadar iyi olabilir ?

0
3786
daire köprü 1
daire köprü 1

Şimdilerde Uruguay’ın güney kıyısında bulunan Rocha ve Maldonado şehirlerinin arasındaki gölcük üzerinden günde yaklaşık 1000 araç geçiyor. Ancak bu geçiş bizim bildiğimiz A noktasından B noktasına geçişlere hiç benzemiyor. Mimarisi bir ikon olan köprü dairesel yapısı ile sürücüleri yavaşlamaya ve manzaranın keyfini çıkartmaya davet ediyor.

daire-köprü-2

Garzon gölcüğü köprüsü bir çok kuş ve vahşi hayvan türüne ev sahipliği yapan bir ortam boyunca uzanıyor. Tasarımcı Rafael Vinoly köprüyü tasarlarken bu hassas çevreyi de dikkate alarak araçların hızlarını azaltması gerektiğini düşünüp böyle bir tasarıma imza atmış. Aslında sürücüleri şeklinden ötürü doğal olarak yavaşlamaya zorlayan köprü bir yandan da sürücülerin bu güzel çevreyi ve manzarayı seyretmelerine de bahane oluyor.

Uruguay kültüründe yeni bir çağ açan bu köprünün 11 milyon dolarlık maliyetinin 10 milyon dolarlık çok büyük bir kısımını karşılayan ve ismini vermek istemeyen hayırsever bunu gölcük ve civarındakı doğal hayatın korunması ve olabildiğince fazla alanın yeşillendirilebilmesi adına yaptığını açıklamış. Bizim ülkemizde de reklam amacı gütmeden yapılan bu tarz bağış ve yardımların giderek artması dileğiyle…