Dünya dışı yaşam arayacak teleskop faaliyete geçti

0
3897
fast 03
fast 03

Guizhou bölgesinde inşa edilen FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) radyo teleskobu, 25 Eylül Pazar günü faaliyete geçti. FAST’ın inşası, Temmuz ayı başında tamamlanmıştı.

500 metre genişliğindeki çanağında 4550 panel bulunduran FAST, beş yılda tamamlandı. 180 milyon dolara mal olduğu düşünülen teleskop, Porto Riko’da yer alan Arecibo Gözlemevi’nin en büyük radyo teleskop unvanını da elinden aldı. Arecibo’nun çanak genişliği 305 metre.

Çin Bilim Akademisi’ne bağlı Ulusal Astronomi Gözlemevleri (NOA) araştırmacıları, FAST ile Evren’in kökenlerine inmek istediklerini açıklamıştı. Çinli gökbilimciler, Samanyolu dışında birçok galaksiyi tarayacakları FAST ile derin uzaydaki en uzak yıldız sistemlerini de keşfetmek istiyor.

Dünya dışı varlıkları bulacak mıyız?

NASA, bilim-kurgudan fırlayan uzaylılar olmasa da, ilkel düzeyde Dünya dışı organik yaşamı en geç 2025’e kadar bulacaklarını öne sürmüştü.

Çin ise FAST yardımı ile 2020’yi bulmadan Dünya dışı akıllı medeniyetlere ait sinyalleri tespit edebileceğine inanıyor. Dahası, böyle bir keşfi belli amaçlar için insanlıktan saklayacakları da şüpheli.

Teleskop tamamlandığı zaman Xinhua haber ajansına konuşan NAO üyesi Peng Bo, ‘mevcut donanımlara oranla FAST’ın uzaylı medeniyetleri keşfetme gücünün 5 ile 10 kat daha fazla olduğunu’ söylemişti.

Çinli yetkililerin ‘uzaylıları’ not düştüğüne bakarsak, FAST ile asıl amaçlarının onları bulmak olduğunu bile söyleyebiliriz. Merak konusu, Stephen Hawking’in buna ne diyeceği.

Dikkat çekilmesi gereken bir nokta, FAST’ın inşa edilmesi için bugün yükseldiği bölgede yaşayan 9000 insanın göç etmek zorunda kalması.