Dünyanın en büyük uçağı: Roc

0
4181
ROC main
ROC main

Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın çılgın projesi, yakın gelecekte gökyüzünde olabilir. Uzay ulaşımı için geliştirilen ve kanat genişliğiyle dünyanın en büyüğü olan uçağın fabrika içinde çekilen görüntüleri internete düştü.

Elon Musk, Bill Gates ve Richard Branson gibi isimler, herkesin aklından en az bir kez ‘teknoloji milyarderi olsaydım neler yapardım’ düşüncesini geçirmiştir. Saydığım isimlerden ikisi uzay keşfi ve havacılığı ile doğrudan ilgiliyken, Bill Gates önceliğini az gelişmiş ülkelerin temel sorunlarını harcamaya vermiş durumda.

Gates lağımdan temiz su üretmek gibi mükemmel projeler kovalarken, Microsoft’u beraber kurduğu ortağı Paul Allen, tıpkı Musk ve Branson gibi kafayı uzay keşfine takmış durumda. Allen, 2011’de kurduğu Stratolaunch Systems şirketiyle geleceğin uzay taşımacılığını gerçekleştirecek dev makineler inşa etmeyi amaçlıyor.

Bu devlerden ilki olan ve dünyanın en büyük uçağı unvanını elde edecek uçak, Califronia’nın Mojave Çölü’ndeki fabrikada inşa ediliyor. Aviation Week sitesinde beliren ilk fotoğraflar, kanat genişliği 117 metre olan canavarın neye benzeyeceği hakkında etkileyici manzaralar sunuyor.

[Sploid]
[Sploid]

Mİtolojİk kuş uzay roketİ taşıyacak

72 metre uzunluğunda iki gövdeye sahip

Adını mitolojik dev kuş ‘Roc’tan alan dev uçak, uzaya taşıyacağı dev roketle beraber 540 bin ton ağırlığa ulaşacak. Genişlik açısından Boeing 747-8 ve Airbus A-380-800 gibi devleri yanında cüce bırakan Roc, havalanmak için Pratt & Whitney tarafından üretilen 6 tane PW4056 motoru kullanacak. Tasarımı Virgin Galactic’in WihteKnightTwo uzay aracına benzeyen Roc’ın inşasında, görev dışı kalan United Airlines’a ait iki Boeing 747-400 de kullanılıyor.

[aviationweek.com]

Her birinin uzunluğu 72 metre olan iki gövdesi bulunan Roc, 2018’de başlaması planlanan uçuşlarla uzaya Thunderbolt roketini taşıyacak. NASA için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kargo görevi yapan firmalardan biri olan Orbital Sciences’ın geliştirdiği üç aşamalı roket, 2018’den itibaren uzay taşımacılığı için kullanılacak.

[aviationweek.com
[aviationweek.com
Roc’ın ilk deneme uçuşunu ne zaman yapacağı bilinmiyor ancak Allen parasını kesinlikle çok heyecan verici bir an için harcıyor demek yanlış olmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=YgJFKUiuDBE