Dünyanın en zehirli örümceği süpermarkete sızdı

0
7203
brazil wandering wiki
brazil wandering wiki

İngiltere’deki bir süpermarkette, dünyanın en zehirli örümceklerinden birinin yumurtaları bulundu. Yumurtalar, muzların yerleştirildiği kasalarda bulundu. Brezilya gezici örümceğinin ısırığı panzehir bulunmazsa altı saatte öldürebiliyor.

Süpermarketten muz alıp evinize onlarca ölümcül örümcek yumurtası götürmek ne kadar hoş olurdu değil mi? Nuneaton kasabasında yaşayanlar bu nadir ve sürprizlerle dolu fırsatı az daha yakalıyordu.

The Aldi adı verilen süpermarkette, dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan Brezilya Gezici Örümceği’nin yumurtaları bulundu. Muz sepetlerinde bulunan yumurtaları döşeyen anne örümcek ise kayıplara karıştı.

Sterilizasyon çalışmaları için süpermarket geçici olarak kapatılırken, İngilizler korku filmlerini akla getirecek bir senaryonun ucundan döndü. Coventry Telegraph sitesine konuşan örümcek uzmanı James Ship, ‘Phoneutria türüne ait canlının ısırması halinde altı saat süren süper bir acının yaşanacağını’ belirtti. Altı saatin sonunda kurbanın felç kalması, hatta ölme riski bulunuyor.

Felç veya ölümle sonuçlanabilecek senaryoların önüne geçmek için bir o kadar zor bulunan panzehirin içilmesi gerekiyor.

Üzümlerin arasına da sızıyorlar

Warwickshire Vahşi Doğa Barınağı’ndan Geoff Grewcock, Brezilya’dan gelen yumurtaların büyük olasılıklar gezici örümceğe ait olduğunu ve en kısa zamanda yumurtaları döşeyen annenin bulunması gerektiğini belirtti.

Phoneutria. [Wikipedia]
Phoneutria. [Wikipedia]
Grewcock, bir ailenin kendilerine telefon ederek satın aldıkları muzların üzerinde yumurtaları tespit ettiklerini söyledi. İşin kötüsü, Brezilyalı sinsi örümcek Ada’ya yayılıyor. Coventry’de bir hafta önce bir depoda bulunan gezici örümcek, 2005 yılında bir kişiyi hastanelik etmişti. RT’de yer alan bilgiye göre, ısırılan kişinin iyileşmesi iki hafta aldı.

Leamington Spa kasabasında ise geçtiğimiz hafta üzüm kasalarından karadul örümceği fırlamıştı. Çiftleşmenin ardından erkeğini yiyen karadul, en az gezici örümcek kadar zehirli olmasıyla biliniyor.

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre en zehirli örümcek listesinin tepesinde Brezilyalı gezici bulunuyor. 2010’dan bu yana birinci olan örümceğin zehrinden kurtulmanın tek yolu, zamanında panzehir bulmak.

googlemaps_nuneaton_04234

Turist eşekarıları dehşet saçabilir

İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinin tek sıkıntısı, sadece Brezilya’dan gelen zehirli örümcekler değil. İstenmeyen bir diğer turist, iklim değişikliği nedeniyle doğudan batıya göç eden Asyalı eşekarıları.

Boyları 6 santimetreyi geçebilen arılar, Fransa ve İspanya’nın ardından İngiltere’de ulaşmak üzere. Portekiz’de de tespit edilen eşekarıları, Fransa’da altı kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.