Home Küresel Dünya Düz Dünya savunucuları ile Elon Musk arasında şaşırtan diyalog

Düz Dünya savunucuları ile Elon Musk arasında şaşırtan diyalog

3300
0
flat earth 0053
flat earth 0053

Öncelikle, eğer Dünya’nın düz olduğunu düşünen biri karşıma çıksaydı şu soruyu sormak isterdim: Neden bugüne dek kaşifler gezegenin kenarlarından aşağı kıvrılıp diğer tarafında ne olduğunu göremedi? Ya da neden dev bir sondaj makinesiyle delik açıp Dünya’nın diğer yüzüne adım atmadık?

Yerçekimi gibi kuvvetleri içine dahil eden bu sorular Muhtemelen fazlasıyla zorlayıcı olacaktır. Düz Dünya savunucularının Elon Musk ile girdikleri diyalogta da görüleceği gibi bu tür bir tartışmada kesinlikle mantık beklememek lazım.

Kısa süre önce Türkiye ziyareti ile tekrar gündemin tepesine oturmayı başaran teknoloji milyarderi ve fütürist Elon Musk, Twitter’da hepimizin aklına takılan bir soruya değindi. Madem Dünya düz, buna inananlar diğer gezegenlerin de düz olması gerektiğini düşünmüyor mu?

Musk attığı tweet’te “Neden Düz Mars Topluluğu yok?” sorusunu iletti. Düz Dünya Topluluğu’ndan gelen cevap gerçekten şaşırtıcı:

“Merhaba Elon, soru için teşekkürler. Dünya’nın aksine, Mars’ın yuvarlak olduğu gözlemlendi… Umarız harika bir gün geçirirsin!”

Derin bir nefes aldıktan sonra düz Dünya akımının Mars, Jüpiter ve diğer gezegenlerle devam etmeyeceği konusunda emin olabiliriz.

Ölüm Yıldızı mı geliyor?

Düz Dünya Topluluğu’nun aynı gün bir diğer Twitter kullanıcısına verdiği cevap ise fazlasıyla dikkat çekiciydi. Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşüne ait bir gif’e, “Hayır! Alderaan barışçıl bir yer, bizde silah yok. Yapamazsınız…” yanıtını verdi.

Yıldız Savaşları’na gönderme yaparak topluluğun tam olarak ne demek istediği belirsiz. Dünya’nın Ölüm Yıldızı ile yok edileceğini mi düşünüyorlar? Yoksa yuvarlak Dünya görüntülerinin sahte olduğunu mu ima ediyorlar?

Düz Dünya Topluluğu’nun düşüncelerini tam olarak neye dayandırdığını anlamak çok zor. Dünya’nın yaradılışından yuvarlak olduğunu da düşünüyor olabilirler. Ancak binlerce dış gezegen dahil bugüne dek böyle bir gök cismi keşfedilmedi. Bunu öne süreceğimiz zaman ‘yalan, sahte bilgi’ demeleri muhtemel. Diğer yandan Mars’ın yuvarlak olduğunu kabul ediyorlar. Yine NASA tarafından yapılan uzay araçları tarafından…

Previous articleDijitalX’te gönüllü yazar olmak ister misiniz?
Next articleBedavaya Bitcoin çıkarma yöntemi: PC yerine Tesla Model S kullanmak
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.