Düz Dünyacılar ile dolu yolcu gemisi 2020’de macera dolu yolculuğa çıkacak

0
5617
peter hansen duz dunya dijitalx unsplash
peter hansen duz dunya dijitalx unsplash

Düz Dünyacılar, gezegenimizin düz bir disk olduğuna dair inançlarını güçlendirmek için gelecek yıl şatafatlı bir organizasyon düzenleyecek. Düz Dünya Uluslararası Konferansı (FEIC) tarafından düzenlenecek yolculuk, katılımcılara “çok güzel anlar yaşamayı” vaat ediyor. Yolcular arasında düz dünya hipotezini savunan rapçi B.O.B ve TV yüzü Tila Tequila’nın da olması bekleniyor. Düz Dünyacılar, dümdüz bir disk üzerinde yapacakları seyahatte restoranların, yüzme havuzlarının hatta yapay bir sörf makinesinin tadını çıkaracak.

Ancak ortada büyük bir soru işaret var: Dün Dünyacıların dolduracağı yolcu gemisinin navigasyon sistemi düz değil ama yuvarlak bir Dünya’ya göre tasarlanmış durumda.

23 yıl süren kariyeri boyunca dünyanın etrafında dört dönen kaptan Henk Keijer, The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Gemiler Dünya’nın yuvarlak olduğu prensibine dayanarak hareket eder… Deniz haritaları da bu mantıkla hazırlanmıştır: Dünya yuvarlaktır” ifadesini kullandı.

Robson Forensic firması için bugün bahriye adli tıp uzmanı olarak çalışan Keijer, “GPS’in varlığının doğrudan Dünya’nın yuvarlak olduğuna işaret ettiğini” belirtti. Keijer, “Küresel konumlama sistemi için 24 ana uydu kullanılıyor. 24 tane kullanılmasının sebebi de Dünya’nın şeklinden kaynaklanıyor” dedi.

GPS kapsamında en az üç uydu konum belirlemek için kullanılıyor. Ancak Dünya’nın diğer ucundaki diğer kişiler de konumunu bilmek isteyeceği için daha fazla uydu aktif edilmiş durumda. Keijer, “Eğer Dünya düz olsaydı sadece üç uydu GPS hizmeti sağlamak için yeterli olurdu. Ancak Dünya yuvarlak ve daha fazla uydu gerekiyor” ifadesini kullandı.

“Kenarlarda buz duvarlar var”

Her ne kadar sayısız kez kanıtlansa ve hatta bir Düz Dünyacı girdiği iddiada 100,000 dolar kaybetmiş olmasına rağmen, FEIC gezegenimizin iki boyutlu bir disk olduğunda ısrarlı. Organizasyon tarafından yapılan açıklamada, “yoğun araştırmalar, analizler ve deneyler sonucunda Dünya’nın küre olmadığını anladıklarını” belirtiyor.

FEIC tarafından sunulan topografiye göre, Dünya geniş bir disk ve kenarları Antarktika’nın oluşturduğu buz duvarı ile örtülü. Okyanus seyahatine çıkacak macera düşkünü Düz Dünyacıların gezegenin kenarlarından uzaya düşmesini de buzul duvarlar engelleyecek…

Trekky0623/Wikimedia Commons
Fantastik Düz Dünya modeli. [Trekky0623/Wikimedia Commons]

FEIC’ten bağımsız olan Düz Dünya Topluluğu ise “küresel uzay ajanslarının kamuya yaydığı ‘uzay keşfi ve yolculuğunun’ sahte olduğunu” öne sürdü. Yapılan açıklamada, “Bu komplolar Soğuk Savaş döneminde başladı… Sovyetler Birliği ve ABD birbirleriyle girdikleri rekabette geride kalmamak için sahte başarılar öne sürmeye başladı” dendi.

FEIC, 2020 yılında yapılacak seyahat hakkındaki soruları yanıtsız bırakırken, emekli kaptan Keijer şu yorumda bulundu:

“Kariyerim boyunca denizlerde 3,5 milyon kilometre kat ettim. Dünya’nın düz olduğuna inanan bir kaptana bile rastlamadım.”

Düz Dünya bilgi arşivine göz attınız mı?

Düz Dünyacıların macera dolu okyanus seyahatinden neden endişe duymadığını yukarıda belirtmiştik. Antarktika’nın Dünya’nın kenarlarında oluşturduğu bariyer ile uzaya düşmenin olanaksız olduğuna inanıyorlar. Hatta, bu bilgi Düz Dünya Wiki’sinde bile var. Evet, Düz Dünyacılara ait Wikipedia.

Söz konusu bilgi kaynağında yer alan ifade ise şu şekilde: “Dünya, Kuzey Kutbu’nun merkezde, Antarktika’nın ise kenarlarda duvar olarak yer aldığı bir diski temsil eder.”

Aklımıza bu aşamada sorulacak birçok soru geliyor ama bunları bir kenara bırakıp hayatımıza kaldığı yerden devam etmek en iyisi olacak.