Home Teknoloji E-posta’nın mucidi Ray Tomlinson hayatını kaybetti

E-posta’nın mucidi Ray Tomlinson hayatını kaybetti

2887
0
rtomlinson
rtomlinson

Hayatımızı kolaylaştıran en büyük teknolojilerden biri olan e-posta’yı keşfeden Ray TOmlinson, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Dün hayatını kaybeden Tomlinson’ın ölümü, çalıştığı Raytheon firması yetkililerinden Mike Doble tarafından doğrulandı.

Doble açıklamasında, “Teknoloji alanında gerçek bir öncü olan Tomlinson, bilgisayar ağlarının ilk günlerinde bize e-posta’yı kazandırdı” ifadesini kullandı.

Gmail, internette büyük üzüntü yaratan haberin duyulmasının ardından, “E-posta’yı icat ettiğin ve haritaya @ işaretini koyduğun için teşekkürler Ray Tomlinson, #RIP” tweet’ini paylaştı.

Tomlinson, e-posta sistemini geliştirdiği 1971 senesinde, internetin oluşmasında rolü olan firmalardan ARPANET’te görev alıyordu. Bugünkü adı Bolt Beranek ve Newman (BBN Technologies) olan araştırma ve tasarım firmasında mühendis olarak çalışan Tomlinson, bilgisayar ağları üzerindeki kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabilmesi için bir mesaj sistemi geliştirdi.

“Gönderdiğim metinlerin hepsini unuttum”

Tomlinson, kullanıcı adı ile host adını birbirinden ayırmak için @ sembolünü kullandı. 2012’de İnternetin Onur Listesi’nde adı geçen isimlerden biri olan Tomlinson, kendisine sorulduğu zaman ‘ilk e-posta’da ne yazdığını hatırlamadığını’ söylemişti.

New York Times’a 2009 yılında röportaj veren Tomlinson, ‘1971’de atılan ilk dijital e-posta’nın sadece kelime dizinlerinden oluştuğunu’ anlattı:

“Kendime bir makineden diğerine test mesajları gönderdim. Gönderdiğim metinler unutulması çok kolay içeriklerdi ve ben hepsini unuttum.”

Tomlinson, 2013 yılında hayatını kaybeden farenin mucidi Douglas Engelbart gibi hayatımızı ölçülemez boyutta kolaylaştıran isimlerden biri oldu. Zengin olmayı değil ama insanlara hizmet etmeyi amaçlayan dahileri az tanıyor olmamız da modern günümüzün bir özeti.

Previous articleSpaceX ertelenenen ateşlemeyi başarıyla tamamladı
Next articleCenevre otomobil fuarı yine göz kamaştırıyor
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.