SpaceX ertelenenen ateşlemeyi başarıyla tamamladı

0
3284
spaceX 324
spaceX 324

İlk olarak olumsuz hava şartları, ikinci olarak da teknik sorun nedeniyle ateşlemesi ertelenen Lüksemburg merkezli uydu operatörü SES’e ait haberleşme uydusu SES-9, dün başarıyla yörüngeye fırlatıldı.

[SpaceX}
[SpaceX}
TSİ 23.35’te Florida’nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden yapılan ateşleme, 32 dakika sonra uydunun yörüngeye bırakılmasıyla tamamlandı. Falcon 9, ateşlemenin üçüncü dakikasında ilk ve ikinci kademelerini bıraktı ve 40,600 kilometre yüksekliğe erişerek görevi tamamladı.

Falcon 9’un ilk kademesi, Florida’nın 640 km güneyinde bekleyen ‘Of Course I Still Love You’ (Tabii ki seni hala seviyorum) adlı yüzen platforma iniş denedi. Falcon’un dördüncü denemesi, yine çakılmayla sonuçlandı.

Başarı ihtimali giderek yükseliyor

Ateşlemeden sekiz dakika sonra, SpaceX yüzen platform ile sinyal bağlantısının kaybolduğunu açıkladı. Aynı durum, Ocak ayında yapılan ateşleme de yaşanmıştı. SpaceX CEO’su Elon Musk, ‘[İnişin] Başarılı olacağını bekmiyorduk, ancak bir dahaki sefere şanşımız daha yüksek” tweet’ini attı.

Falcon 9’un inişinde başarısının düşük kabul edilmesinin sebebi ise roketin SES-9’u yörüngeye itmek için çok fazla yakıt tüketmesi olarak açıklandı. Ekvator üzerinde uyduyu konumlayan ilk kademe, ardından manevrayla yeniden dik konuma geldi ve yüzen platforma iniş denedi. Beşinci deneme, öncekiler gibi yüzen platformu hedeflese de yumuşak değil sert bir inişle sonuçlandı.

Radyo ve video yayınının yanı sıra deniz ticareti için iletişim ve hızlı genişbant bağlantı altyapısı sunacak SES-9, Asya-Pasifik bölgesindeki 20 ülke tarafından kullanılacak.

https://youtu.be/StFFy3_-laQ