Elon Musk’ın Mars’ta koloni kurma planlarını canlı izleyin

0
4489
785678785
785678785
Elon Musk’ın Mars görevi için olan planlarını en sonunda duyacağız!

Teknoloji milyarderi Elon Musk, insanlığın uzun süre hayatta kalmasını istiyorsak bir milyon kişi ile Mars gezegeninde kolonileşmemiz gerektiğine inanıyor.

14 yıllık şirket tarihinin en zorlu zamanlarından birinde, Musk kendisinin ileri görüşünü herkese sergilemeyi ve insanlığı kurtarmayı hedefliyor.

Bugün TSİ 21:30’da, Meksika’da gerçekleşecek 67. Uluslararası Uzay Kongresi (IAC) sırasında büyük bir duyuru yapılması planlanıyor. (Yazının sonunda yer alan canlı yayın linkinden izleyebileceksiniz.)

Merakla beklenen konuşması öncesinde Musk, “Gezegenlerarası Taşıma Sistemi” (ITS)’nin ilk fotoğrafını Twitter üzerinden paylaştı. Görüntüdeki Raptor lakaplı güçlü bir roket motoru:

Mars’a ulaşmak için hazırlanan roket motoru

Dünya, Raptor motoru hakkındaki bilgileri ilk defa duymuyor, ancak iddia edilen durum ateşleme testinin bir ilk olduğu yönünde — ve bu kesinlikle motorun gördüğümüz ilk fotoğrafı.

Görüntüdeki bu fotoğraf bizlere statik yanma deneyini gösteriyor — bir koni biçimli roket motoru yakıt kaynağına bağlıyken, performansını ölçmek için limitleri zorlayıp ateşlendiğinde gerçekleştirilen bir test.

Raptor motorunun yakıtı daha önce Mars Kolonisine Özgü Taşıyıcı (MCT) denilen SpaceX’in Mars roket sistemi baz alınarak, şüphesiz sıvı oksijen ve metan gazının tutuşmasından meydana geliyor.

Musk paylaştığı bir tweetinde, Raptor motorunun ateşleme testi hakkında bir kaç detayı bizlere sunuyor. Ayrıca, Musk Twitter’da şu sözleri aktarıyor;

Üretilen Raptor motorunun hedefi, 300 bar’lık atmosfer basıncında 310 metrik tonun (310.000 kilogram) 382 saniyelik özgül itici kuvvettir.

Musk Twitter’da şu sözleride aktardı:

Bölme basıncı neredeyse Merlin’in 3 katı, böylece motor aynı boyutta bir yüzölçümü oranı vermekte.

Bunun anlamı, yaklaşık 306.175 kg itiş gücüne sahip Raptor, her biri yaklaşık 90.718 kg’lık bir itme kuvvetine sahip Falcon 9 roketinin Merlin motorlarından aşağı yukarı üç kat daha güçlü!

Falcon 9 roketi, bir tanesi üst aşama ve diğerleri kurtarılabilir güçlendiriciler olmak üzere dokuz adet Merlin motoru kullanıyor.

Falcon 9'un altındaki dokuz Merlin motoru. {SpaceX/Flickr}
Falcon 9’un altındaki dokuz Merlin motoru. {SpaceX/Flickr}

Büyük olasılıkla SpaceX mühendisleri henüz yeni duyurulan çok-aşamalı ve oldukça büyük roketi Raptor motorlarının alt tarafına küme şeklinde bağlayacaklar.

Roketin kendisi için ne söylenebilir?

Musk uzun vadeli hedefinin insanlığı kurtarmak ve Mars gezegeninde kalıcı bir koloni kurmak olduğunu aktarmıştı.

Kendisi Red Dragon uzay aracı ile 2018 yılı içerisinde Mars yüzeyine ilk uzay aracını indirmek istiyor.

Bu zaman çizgisine şu an ulaşması zor gözükebilir.

Musk’ın SpaceX tarihinde “en zoru ve karmaşığı” olarak nitelendirdiği bir başarısızlık olan ve muhtemelen helyum sistemindeki sızıntının sebep olduğu Falcon 9 roketinin son fırlatma rampası patlamasının ardından, şirket 10 milyar dolarlık fırlatma gecikmeleriyle karşı karşıya.

IAC internet sitesinde yer alan bir etkinlik yazısında şunlardan bahsediliyor:

Musk, “İnsanları Bol Gezegenli Sistemin Bir Türü Yapmak” başlıklı özel bir açılış konuşması sırasında, Mars gezegeninde kendi kendini idame ettiren daimi insan varlığının oluşturulmasını desteklemek için çözülmesi gereken uzun vadeli teknik zorlukları tartışacak.
Gerçekleştirilecek teknik sunum endüstri, hükümet ve bilimsel toplulukların işbirliği yapabileceği önümüzdeki yıllarda, Kırmızı Gezegen’de koloni kurmak için olası yapılar/mimariler üzerine odaklanacak.

Etkinlik vakti geldiğinde SpaceX’in canlı yayın akışını aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=A1YxNYiyALg

Kaynak: Business Insider