En büyük kömür üreticisi güneş enerjisine geçiyor

0
3794
crescent dunes
crescent dunes

Kömürden aldığı güçle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan ve fosil yakıt kullanmanın bedelini ağır ödeyen Çin, yenilenebilir enerji alanında önemli bir adım attı.

Dünyanın en büyük kömür üreticisi Shenhua Group, 1,000 MW güneş çiftliği kurulması için Santa Monica merkezli SolarReserve firması ile anlaşma imzaladı.

Helyostat aynalar.
Helyostat aynalar.

Washington’da hafta içinde imzalanan anlaşma kapsamında, Shenhua enerji santralinin inşa edilmesi ve işletilmesinden sorumlu olacakken, SolarReserve termal teknolojisi ve destek hizmetlerini sunacak.

Dünyanın farklı noktalarında birçok projeye imza atan SolarReserve, bu yıl başında Nevada’da 100 MW’lık Crescent Dunes projesine başlamıştı. Firma aynı zamanda Güney Africa’da 100 MW’lık Redstone ve Şili’de 260 MW’lık Copiapo projesine devam ediyor.

Çin ile yapılan anlaşmanın dikkat çeken kısmı, ABD’nin en büyük kömür üreticisi Peabody Energy firmasının iflas koruma başvurusu yapmasının ardından gelmiş olması. Shenhua böylece fosil yakıtlara bağımlılığı nedeniyle yüksek maliyetlere boyun eğen enerji firmaları arasından sıyrılmayı amaçlıyor.

Kilit nokta teknoloji

SolarReserve firması, geleneksel fotovoltaik paneller yerine solar termal teknolojisi kullanıyor. Söz konusu teknoloji, 24 saat aralıksız enerji üretimi sağlıyor.

SolarReserve tarafından Nevada’da kurulan Crescent Dune tesisi, sahip olduğu 10,000 helyostat ayna ile güneş enerjisini tesisin merkezinde yer alan 195 metre yüksekliğindeki enerji kulesine yansıtıyor.

Erimiş tuz kulesi.
Erimiş tuz kulesi.

Kulede 566 dereceye kadar ısıtılan kaynamış tuz, depolama tanklarına aktarılıyor ve oradan türbinlere iletiliyor. Tuz, ısısını 10 saat boyunca koruyabildiği için güneş battıktan sonra bile türbinler enerji üretimine devam ediyor.

Çin’in 1,000 MW’lık anlaşmanın ardından ana karanın kuzey ve güneyinde toplam 10,000 MW’lık yeni tesisler inşa etmesi bekleniyor. Güneş çiftliklerinde üretilecek enerji, yüksek voltaj hatlarıyla ağırlıklı olarak ülkenin enerji mahrumu doğu bölgelerine aktarılacak.