Facebook E-spor alanında Twitch kadar başarılı olabilecek mi?

Paladins Premier League, Facebook Live tarafından canlı yayınlanıyor ancak TEO Poll tarafından hazırlanan ankete göre katılımcılar Facebook’un online e-spor yayını konusunda sınıfta kalacağına inanıyor.

0
3462
sticker mule 199257 unsplash
sticker mule 199257 unsplash

E-spor taraftarları haftalardır Facebook e-spor live yayımını konuşuyor. TEO Poll tarafından hazırlanan ankete göre katılımcıların %79’u Facebook’un online e-spor yayını konusunda Twitch kadar başarılı olamayacağını hatta tamamen sınıfta kalacağına inanıyor.

Ankete buradan göz atabilirsiniz: https://esportsobserver.com/teo-poll-will-facebook-streaming-esports/

Hatırlayacak olursak

Ocak 2017’de Facebook ESL ve ESL Pro League’in münhasır yayın haklarını almıştı. Hi-Rez Studios ve Dünya E-spor Derneği tarafından ortaklaşa kurulan Paladins Premier League Facebook Live tarafından canlı yayınlanıyor.

Facebook’un Global Oyun Uzmanı Leo Olebe’ye göre “Facebook üzerinden her ay 800 milyon oyunsever birbiriyle iletişime giriyor. Facebook Grupları sayesinde daha fazla takım kurulup, daha çok etkileşim yaratılabilir.”

Facebook E-spor ortaklığından sorumlu Patric Chapman ise Facebook’un E-spor dünyasına adım atmasıyla etkinlik ve yarışmalara daha fazla katılım sağlanacağını düşünüyor.

Facebook başarılı olabilir mi?

Facebook altyapısını Twitch kadar iyi kurması şart. Kendisine sadık kalabilecek bir kitle oluşturması zaman alacak olsa da uzun saatler boyunca canlı yayın izlemeyi sevenlere kapı açmış olacak. Yine de bu konuda Twitch’le yarışabilecek mi onu da ilerleyen zamanda göreceğiz. Facebook eğer kendi piyasasını tutturabilirse sosyal medyada kurduğu bağlantılarla alanında ilk örneği teşkil edecek.

E-spora yatırım yapmayı tercih eden Facebook’un bu sektörde gelecek gördüğü kesin. Facebook’un bu adımını cesaretli bulmakla beraber Twitch kadar iyi olabilmesi için altyapısını geliştirmesi de kaçınılmaz.