Facebook, Messenger uygulaması üzerinden grup görüntülü konuşma desteğini yayınladı

0
29540
facebook messenger 3585
facebook messenger 3585

Facebook, Whatsapp üzerinde yaptığı güncellemeden sonra Messenger üzerinden yaptığı güncelleme ve getirdiği ek özelliklerle dikkatleri üzerine çekiyor.

Son dönemde insanların evlerine hapsolmalarından dolayı internet üzerinde geçirdikleri vakitlerinin artması sebebiyle görüntülü konuşma uygulamaları müthiş bir ivme yakalamış durumda. Zoom, Skype, Microsoft Teams ve Houseparty gibi çok sayıda kullanıcının toplu olarak görüntülü konuşma yapmasına ücretsiz olarak imkan veren uygulamalar kullanıcılar tarafından daha çok ilgi görmeye başlandı.

Nisan ayı başında Messenger uygulamasının masaüstü sürümünü yayınlayan Facebook, Messenger Rooms özelliğini yayına aldı. Messenger Rooms özelliğiyle birlikte Messenger kullanıcıları artık kalabalık gruplarıyla internet üzerinden ücretsiz olarak görüntülü görüşme yapabilecek. Siz de artık Messenger uygulamasıyla beraber odalar oluşturabilir ve insanları sohbet odanıza davet edebilirsiniz. Ayrıca sohbet grubunuza davet ettiğiniz kişinin Facebook hesabının olması gerekmiyor.

Messenger Rooms üzerinden 50 kişilik görüntülü konuşma devri başladı.

Toplamda 50 kişinin katılabildiği Messenger Rooms sohbetlerinde, Zoom’un aksine herhangi bir zaman sınırlaması bulunmuyor. Bu noktada Facebook’un, ücretsiz kullanıldığında 40 dakika limiti olan Zoom ile rekabetinde bir adım önde olduğunu belirtebiliriz.

Sohbet bağlantılarını oluşturan kişiler bu bağlantıları, üye oldukları gruplarda ve mecralarda kolayca paylaşabilecekler. Sohbet linkini oluşturan kişilerin gruplarında olmasını istemediği kişilerin katılmasını önleyebileceğini de ekleyelim. Sohbeti oluşturan kişiler, sohbet odasına katılımı istedikleri zaman kapatabilecekler. Diledikleri takdirde tekrar kanalın gizlilik sınırlamalarını kaldırmaları halinde daha önce oluşturdukları bağlantıları ile kanala alım yapabilecekler.

Messenger Rooms özelliğinde Facebook kuralları geçerli olacak. Facebook kurallarına uymayan bir oda bulunursa kapatılabilecek. Üyeler bir videoyu ya da ses kaydını Facebook ekibine şikayet edebilecek.

Facebook Messenger Rooms araması nasıl yapılır?

Messenger Rooms konuşması açmak aşağıdaki adımları takip edebilirsin.

  • Uygulamayı açın.
  • Ekranın sağ altında bulunan Kişiler sekmesine geçin
  • Oda oluştura tıklayın ve katılmasını istedikleriniz seçin

Özellikle son dönemde kullanıcılar Zoom’un güvenlik açıklarından dolayı alternatif uygulamalar arayışı içerisindeler. Geçtiğimiz yıllarda Facebook da gizlilik ve güvenlik konusunda büyük sorunlar yaşamıştı. Fakat buna rağmen CEO Mark Zuckerberg cuma günü yaptığı canlı yayında çok daha dikkatlı olduklarını ve güvenlik sorunları yaşayan platformlardan gereken dersleri çıkardıklarını belirtti.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2020/04/27/whatsapptan-goruntulu-aramalari-kullananlar-icin-sevindirici-haber/