Falcon 9 bu sefer karanlıkta okyanusa iniş yaptı

0
3842
SpaceXnight01
SpaceXnight01

SpaceX, bu sabah TSİ 08.21’de yapılan ateşlemede Falcon 9 roketiyle bir ticari uyduyu başarıyla yörüngeye taşırken, okyanustaki yüzen platforma roketini indirdi. SpaceX böylece bir ay arayla düzenlenen iki resmi görevde Falcon 9 roketini okyanusa indirmeyi başardı. ABD’de yerel saatle 22.21’de yapılan ateşlemede, Falcon 9 gece karanlığında okyanustaki hedefine indi.

Japon firması SKY Perfect JSAT firması için yapılan ateşlemede, JCSAT-14 telekomünikasyon uydusu yörüngeye taşındı. Falcon 9’un ikinci kademesi, ateşlemeden 32 dakika sonra uyduyu görev yapacağı konuma ulaştırdı.

JCSAT-14 uydusu, Asya, Okyanusya, Rusya ve Pasifik Adaları’nı kapsayan bölgeye hizmet verecek.

Hızlı ve öfkeli

SpaceX, derin uzaydaki sabit konuma yerleştirilecek uyduyu taşıyan Falcon 9’un okyanusa başarılı bir iniş yapma ihtimalini düşük olarak belirtmişti. Roketin yaklaşık 300 km’lik mesafeden geri dönüşü esnasında atmosfere girerken karşılaşacağı yüksek ısı ve yapması gereken manevranın, inişi zorlaştıracağı belirtilmişti.

SpaceX CEO’su Elon Musk, attığı tweet’te roketin atmosfere beklenenden çok hızlı ve sıcak giriş yaptığını, platforma iniş olasılığının ise yüzde 50 olduğunu belirtti.

Musk, inişin ardından ise şaşkınlık ve mutluluğunu bu şekilde ifade etti:

SpaceX’in 2016 içindeki dördüncü ateşlemesi, bu yıl içinde şu ana kadar yapılan en zorlu görevi temsil ediyordu. Yere eşzamanlı yörüngede (GTO) bulunan uyduları taşımak için roketlerin daha fazla sıvı oksijen ve parafin yakıtına ihtiyacı oluyor. Roket bu nedenle daha ağır olurken, atmosfere giriş esnasında motorların ısısı da yükseliyor.

None animated GIF

SpaceX mühendislerinin elde ettiği mükemmel başarı, ilk kademesi 70 metrelik roketin yeniden üretilmesi için gereken on milyonlarca doların ve binlerce saatin kurtarılması anlamına geliyor. Bir ay içinde biri gece biri de gündüz olmak üzere iki başarılı iniş yapan Falcon 9, derin uzay görevlerinin geleceği için şimdiden büyük bir güven vermeye başladı.

None animated GIF