Pazartesi, Nisan 8, 2024
More

  Falcon Heavy ateşlemesini bu sefer ‘olağanüstü sesleriyle’ izleyin

  NASA Kennedy Uzay Merkezi’nde yer alan Vehicle Assembly Building (VAB), roket inşası için kullanılan en büyük tesisi temsil ediyor. Falcon Heavy ateşlemesi esnasında sadece 20 fotoğrafçı tesisin çatısından roketin yükselmesini takip etme şansı yakaladı.

  Roket ateşlemenin neredeyse spor halini aldığı ABD’de son dönemde giderek artan yeni bir trend, roket fotoğrafçılığı. Falcon Heavy ateşlemesinin ardından sosyal medyada gördüğümüz birbirinden etkileyici fotoğraflar, kısa zamanda bu alana ne kadar çok insanın ilgi gösterdiğini ortaya koydu. Bazıları ise bu alanda çoktan almış başını gidiyor. Bir tanesi, aynı zamanda YouTuber olan Trevor Mahlmann. Kendisi Falcon Heavy ateşlemesine ait izlediğim en mükemmel videoyu hazırlamış olan kişi. Video, yayımlandığı 7 Şubat’tan bu yana yaklaşık 3 milyon kez izlenmiş.

  Mahlmann, ilk olarak ateşlemeyi 3D audio eşliğinde izleyebilmeniz için kulaklık takmanızı istiyor. İlk olarak üç sese dikkat edin: İlki, deli gibi fotoğraf çeken kameraların deklanşörleri. İkincisi, roket yükselirken kameraların sesini tamamen bastıran uğultusu. Üçüncüsü ise roketi havada görüntülemeye çalışann hava araçlarının çıkardığı sesler.

  Ateşlemenin sonrasında ise kulak kabartmanız gereken sesler sonik patlamalar. SpaceX’in verdiği bilgiye göre Dünya’ya sağ salim dönmeyi başaran ve yere iniş yapan iki Falcon 9 roketinin her biri üç sonik patlama oluşturdu. Patlamaların birincisi, yavaşlatıcı itki kuvvetini oluşturan motorların ateşlenmesiyle oluştu. İkincisi, iniş takımlarının açılmasıyla gerçekleşti. Üçüncü ve sonuncusu ise roketlerin dengede kalmasını sağlayan gövde üzerindeki ızgaraların açılmasıyla yaşandı. Toplamda, her iki roket altı sonik patlama oluşturdu.

  Her iki roketin iniş yapmasından kısa bir süre sonra duyulan sonik patlamalar aslında altı değil, toplam 10 tane gibi duyuluyor. Sebebi, yaptıkları yankıdan dolayı patlamaların üst üste binmesi.

  Falcon Heavy ateşlemesi YouTube’un en çok izlenen ikinci ateşlemesi oldu

  Kullanılan yöntem ne?

  Stereofonik veya binoral ses, 3D sesleri kulak içi kulaklık kullanarak kaydetmek anlamına geliyor. Böylece ses kulak kepçelerinizden beyninize ilerlerlen normalde duyacağınızdan farklı bir şekilde işleniyor. Beyin, her iki farklı ses dalgasını olabildiğince düzgün bir sinyale dönüştürmek için bir araya getiriyor.

  Falcon Heavy ateşlemesinin fark etmediğimiz detaylarını ortaya çıkan videodan daha yüksek keyif almak için gözlerinizi kapamayı deneyebilirsiniz. Mahlmann’ın daha fazla videosunu gözden geçirmek için The Sound Traveler sayfasını takip edebilirsiniz. Falcon Heavy ateşlemesinin VAB çatısından elde edilen uzun versiyon görüntülerine bakmak isterseniz aşağıdaki videoya göz atın:

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler