Falcon Heavy’nin Dünya’nın yörüngesinde bıraktığı izin fotoğrafları

0
3470
FH Alexx
FH Alexx

Fotoğrafçı Reuben Wu, SpaceX’in derin uzay roketi Falcon Heavy’nin ateşlendiği günün gecesinde Arizona’nın Cliffs Ulusal Parkı’nda çekim yapıyordu. Lux Noctis adlı projesi için LED aydınlatmalı drone’lar kullanarak parktaki kayaların fotoğraflarını çekiyordu. Çekim esnasında gökyüzünde hiç beklemediği bir sahne ile karşılaştı.

Wu, Falcon Heavy roketinin altı saat öncesinde ateşlendiğinden habersizdi. TSİ 05.45 sularında, roketin ikinci kademesi üçüncü ve son ateşlemesini yaparak yörüngede yükselirken geride muntazam bir iz bıraktı. Şimdi diyeceksiniz ki Falcon Heavy ateşlemeden altı saat sonra halen gökyüzünde miydi? Açıklayalım:

Roketin ilk kademesi taşıma yükünü yörüngeye taşıdıktan sonra ikinci kademeden ayrıldı. Taşıma yükünü (Starman’in koltuğunda oturduğu Tesla Roadster) bulunduran ikinci kademenin üç ayrı yanma safhası bulunuyor. İlki, ateşlemeden sekiz dakika sonra başlıyor ve sonrasında motorlar kapanıyor. Kısa bir süre sonra yörüngede konumlanmak için ikinci bir yanma yaşanıyor ve motorlar sonra tekrar kapanıyor. Altı saat sonraki üçüncü yanmada ise taşıma yükü Güneş’in etrafındaki yörüngeye oturtuluyor.

[Reuben Wu]
Gerçek zamanlı olarak birkaç saat izleme şansı bulduğumuz Starman, yörüngeye çıkmasının ardından Falcon Heavy’nin ikinci kademesi ile birlikte altı saat boyunca Dünya’nın çevresini dolandı. TSİ 05:45 sularında yapılan ateşleme ile Starman Güneş’in çevresindeki eliptik yörüngesine yerleşecek ve Mars’a doğru yolculuğuna çıkacaktı. Ancak iticilerin fazla ateşlenmesi nedeniyle Mars yerine Asteroit Kuşağı’na gideceği bir rotaya yerleşti.

https://twitter.com/VladimirPewtin/status/961093115787571200?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.space.com%2F39620-skywatchers-see-spacex-falcon-heavy-third-burn.html

Gökyüzünde neler oluyor?

İkinci kademenin motorlarının son kez yanmasının ardından ABD’nin Batı Yakası’ndaki eyaletlerin gökyüzünde gözden kaçması neredeyse mümkün olmayan bir iz belirdi. Her ne kadar SpaceX atmosferde beliren izlerin Falcon Heavy’e ait olduğuna dair resmi bir açıklama yapmış olmasa da, o saatlerde ateşlenen tek roket olduğu için şüpheye düşmeye gerek yok.

Gece vakti çekim yapan fotoğrafçılar tamamen şans eseri dev roketin motorundan çıkan dumanları görse de, Arizona’daki MMT Gözlemevi teleskobu rutin gece gözlemi esnasında Falcon Heavy’yi net bir şekilde görüntüledi. Gözlemevinde çalışan Timothy Pickering, gözlemi Twitter üzerinden “büyük, hızla hareket eden kabarcık Falcon Heavy’nin motorundan çıkan duman” ifadesiyle duyurdu. Pickering, aynı görüntüde kuzeye doğru hareket eden bir uçak ve küçük bir uydu yer aldığını belirtti (uçak en başta, uydu son kısımda beliriyor).

Şans eseri gökyüzündeki ok ucu benzeri silüeti yakalayan gözlemeciler, fotoğraflarını Twitter’da paylaştı. Görünüşe bakılırsa, roket fotoğrafçılığı sadece ateşleme anından ibaret değil. Wu’nun karesi, tesadüfen de olsa uygun şartlarda roketlerin atmosferdeki hareketlerinin bile ne kadar farklı fotoğraflanabileceğine bir örnek.

https://twitter.com/AlexEbtz/status/961084003850661888?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.space.com%2F39620-skywatchers-see-spacex-falcon-heavy-third-burn.html