Pazartesi, Nisan 8, 2024
More

  FH ateşlemesine ait animasyon Tesla Roadster’ın yolculuğunu gösteriyor

  SpaceX’in ateşleme anında 2,2 milyon kg itiş gücü oluştaracak dev uzay roketi Falcon Heavy, bugün Kennedy Uzay Merkezi’ndeki LC-39A ateşleme platformundan atmosfer dışına gönderilecek. Apollo 11’in ateşlenediği platform olan LC-39A, NASA ile imzalanan 20 yıllık kira anlaşması sonucunda SpaceX tarafından kullanılıyor.

  Başından sonuna kadar başarılı olmasını ümit ettiğimiz ateşlemenin nasıl olacağı konusunda merakları gidermek için, SpaceX güzel bir animasyon hazırladı. Videoda, Falcon Heavy’nin gövdesini oluşturan üç Falcon 9 ilk kademesinden iki tanesi, atmosfer dışına çıktıktan sonra gövdeden ayrılıyor ve Cape Canaveral’daki üste yer alan platformlara iniş yapıyor. Ana gövdeyi oluşturan Falcon 9 ile yüksek yörüngede taşıma yükünü bıraktıktan sonra Atlantik’te bekleyen yüzen platforma iniş yapıyor. Yani, tarihi ateşlemede SpaceX’in roketlerini hem karaya hem de denize indirme girişimini de izlemiş olacağız.

  Taşıma yükü içinde yer alan Roadster, Mars yörüngesine geldiğinde David Bowie’nin “Space Oddity” parçasıyla hedefine doğru süzülmeye başlıyor. Dikkat çekici detay, sürücü koltuğunda bir astronot maketi yer alması.

  LC-39A platformu ve SpaceX hangarı. [NASA]

  Ateşleme hakkında bilinmesi gerekenler

  70 metre boyutundaki Falcon Heavy, dokuz tanesi üç çekirdek içinde yer alan 27 Merlin motoruna sahip. Bugün elde edeceği başarı çok önemli çünkü gelecekteki derin uzay roketleri için NASA başta olmak üzere birçok uzay-havacılık kurumunu ikna edebilir. Sebebi, ateşleme başına maliyetinin sadece 90 milyon dolar olması. ABD’nin şu an en güçlü roketi olan Delta IV Heavy için aynı maliyet 350 milyon dolar. Dahası, Delta’nın Mars yörüngesine taşıyabildiği taşıma yükü miktarı FH’nin yarısı.

  Ateşleme başarılı olursa Falcon Heavy üç veya altı ay içinde tekrar gökyüzüne çıkabilir.

  Falcon Heavy’nin, Tesla Roadster’ı Güneş’in etrafında yer alan “Hohmann transer yörüngesine” yerleştirmesi amaçlanıyor. Planlandığı gibi giderse Roadster yepyeni SpaceX uzay giysisi kuşanmış maket astronotu ile binlerce yıl Mars etrafında dönüp durabilir. Roadster ve sürücüsünün Kızıl Gezegen’e Dünya’dan taşınan bakteri bulaştırması gibi bir risk bulunmuyor.

  Falcon Heavy’nin üç çekirdeğinden ikisinin geçmişteki görevlerde kullanıldığına dikkat çekelim. Bir tanesi Mayıs 2016’daki Thaicom uydu görevinde, diğeri de Ağustos 2016’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) düzenlenen kargo görevinde kullanılmıştı.

  Ateşlemenin yapılacağı LC-39A platformu. [SpaceX]

  Ateşleme başarılı olursa?

  SpaceX’in takviminde şimdiden FH için tarihler belirlenmeye başladı. Bu yıl içerisinde Suudi Arabistan’ın büyük telekomünikasyon uydusu Arabsat bunlardan ilki. Ayrıca, Haziran ayında ABD Hava Kuvvletleri için deneme amaçlı bir taşıma yükü de FH ile ateşlenecek. Dahası, Planetary Society tarafından yıldızlararası uzaya seyahat etmesi tasarlanan LightSail adlı “ışın yelkenlisi” ateşlenecek deneme yükünde yer alacak.

  Falcon Heavy için resmileşmesi beklenen diğer iki görev Inmarsat ve Viasat uyduları. Eğer ateşleme başarılı olursa hem ticari hem de askeri alanda SpaceX için çok karlı bir pazara kapıların açılacağını söyleyebiliriz. Musk, başarılı olması halinde FH’nin 3-6 ay içinde tekrar ateşlenebileceğini belirtti. Bu yıl sonunda Ay yörüngesine düzenlenecek deneme için Big F**king Rocket’ın adı geçiyor.

  Ya havaya uçarsa?

  Kesinlikle iyi olmaz. Ancak Elon Musk’ın geçmişte üç defa ertelenen ateşlemeye bu sefer hazır olduğunu düşünüyorum. Atmosferde veya ötesinde yaşanan teknik arızalar kimseye zarar vermeyecek olsa da SpaceX’in prestijini geçici bir süre zedeleyecek. Bir infilak, Eylül 2016’da yaşanan patlamadan çok daha uzun süreli olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu örnekte olduğu gibi Falcon Heavy gibi ateşleme platformunda patlarsa LC-39A platformuna büyük zarar verecektir.

  Patlama ihtimalinin uzun süreli etkileri ise SpaceX’in görevlerinin olumsuz etkilenmesi olacak. Görevler Eylül 2016’nın ardından olduğu gibi en az 3 ay askıya alınabilir. NASA, SpaceX roketlerini ve üretim hattını tekrar teftişten geçirecek, gerekli güncellemeler ve Ar-Ge için ekstra ücret harcanacak. Daha da kötüsü, bu yıl içinde deneme görevlerinin başlaması planlanan NASA Ticari Uzay Mürettebatı görevi de askıya alınabilir. Bu da SpaceX’in rakibi Boeing’in arkasına düşme riski doğuracak. Musk tüm bu riskleri göze aldığına göre oynayacağı kumarı kazanacağından emin olmalı.

  TSİ 21.30’da yapılacak ateşlemeyi canlı izlemek için SpaceX’in YouTube sayfasına gitmeniz yeterli. Umuyoruz, 2020’lerde başlayacak göz alıcı uzay keşfi çağına uzanan unutulmaz bir an yaşayacağız.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler