Salı, Haziran 25, 2024
More

  Gizemli ‘hayalet köpekbalığı’ ilk kez kameraya yakalandı

  Biyolojik yapısı bakımından köpekbalıkları ve vatozlara benzerlik gösterse de kendine has birçok özellik barındıran Hydrolagus cf. trolli, ilk kez kameralar tarafından görüntülendi.

  Okyanusların sayısız gizemleri arasından çıkıp gelen Hydrolagus cf. trolli, ilk kez görüldüğü Avustralya, Yeni Zelanda ve Yeni Kaledonya üçgenindeki sulardan çok daha uzak bir yerde görüldü.

  Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü tarafından Hawaii ve California açıklarında yapılan gözlemler, balığın çok daha geniş bir yaşam alanına sahip olduğunu ortaya koydu.

  Görüntüler yeni ortaya çıktı

  Hydrolagus cf. trolli balığına ait ilk görüntüler aslında 2009 yılında California ve Hawaii adaları açıklarında yapılan birçok gözlem sonucu elde edildi. Suların 600 ile 2,042 metre derinliğinde yaşadığı bilinen balığa ait bilgilerin yer aldığı araştırma, Ekim ayında Marine Biodiversity Records dergisinde yayımlandı. Videonun dikkat çekmesi için yaklaşık iki ay daha geçmesi gerekti.

  Gayri resmi olarak ‘hayalet köpekbalığı’ ve ‘sıçan balığı’ olarak da bilinen Hydrolagus cf. trolli, köpekbalıkları ve vatozlar gibi kıkırdak bir iskelete sahip. Buna rağmen farklı bir iskelet yapısı olan balık, köpekbalıkları gibi diş tabakasını yenileyemiyor.

  Üst çeneleri kafataslarına bağlı olan Hydrolagus cf. trolli, aynı zamanda renk tonları, göz yapısı, yüzgeç ve burun şekli ile gövdelerindeki yanlamasına kanal yapısı ile köpekbalıklarından ayrılıyor.

  Balığın en dikkat çekici özelliği ise erkeklerin cinsel organlarını alnında taşıması.

  Dinozorların öncesini gördü

  Güney yarımkürede olduğu kadar kuzeyde de yaşadığı anlaşılan Hydrolagus cf. trolli, ilk başta farklı bir balık türü zannedildi. Araştırmacılar bu yüzden balığın adındaki ‘cf’ kısmını yerleştirdi.

  Pasifik Köpekbalığı Araştırma Merkezi direktörü Dave Ebert, araştırmacıların aslında Hydrolagus cf. trolli ile karşılaşmayı beklemediğini, ortaya çıkmasının tamamen şans olduğunu belirtti.

  Yapılacak DNA analizlerinin ardından, balığın gerçekten Hydrolagus trolli olduğu kesinleşirse, cf eklentisi de ortadan kalkacak.

  Hydrolagus trolli’nin 300 milyon yıl önce yaşamış olabileceği tahmin ediliyor. Bu dönem, köpekbalıkları va vatozların akrabası olan türlerin diğer türlerden ayrıldığı dönem olarak kabul ediliyor.

  Ebert, dev beyaz veya çekiç başlı köpekbalıkları kadar dikkat çekmediği için ‘kayıp köpekbalıkları’ arasına koyduğu Hydrolagus cf. trolli’yi anlamak için daha çok araştırma yapmaları gerektiğini ifade etti.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler