Hollanda’nın yeni hedefi: 2018

0
5808
netherlandwindmill 1
netherlandwindmill 1

Gelecek odaklı iki teknoloji şirketinin yaptığı antlaşma, birkaç yıl sonra sürdürülebilirlik kavramını Hollanda halkı için tamamen yeniden tanımlayacağa benziyor.

Hollandalı demiryolu devi Nederlandse Spoorwegen ve yerel bir enerji sağlayıcı olan Eneco şirketlerinin imzaladığı yeni yatırım antlaşmasına göre, 2018 yılına kadar Hollanda’daki bütün trenler sadece rüzgar güllerinden üretilen enerji ile çalışır hale gelecek. Railway Technology‘nin söylediğine göre, 2900 km’lik Hollanda demiryolu hatlarının yarısı ki bu günde 1.2 milyon yolcunun taşımacılığı demek, hali hazırda rüzgar güllerinden gelen enerji ile faaliyet gösteriyor.

netherland:windmill-2

Eneco müşteri yöneticisi Michel Kerkhof’a göre hükümetin bu muazzam projeye direkt olmayan sübvansiyonlar (vergi indirimi, sigorta, düşük faizli kredi vb.) ile destek sağlaması gerekiyor. Ayrıca Kerkhof sözlerine şunları da ekledi: ” Rüzgar enerjisi sürdürülebilir olmayan enerjilere göre çok az pahalı, ancak Hollanda demiryolları gidilen kilometre başına harcadığı enerjiyi azaltarak bilet fiyatlarının ortalama seviyelerde kalmasını sağlayabiliyor.”

Refah için demiryolu

Bilet fiyatlarının arttırılmayacağının garanti edilmesine ek olarak tamamiyle rüzgar enerjisine geçilecek olması Hollandalı vatandaşlar adına tam bir zafer diyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz yaz Hollanda halkının kendi hükümetlerine açtığı dava sonuçlanmış ve mahkeme Hollanda hükümetinin 5 yıl içerisinde karbon emisyonunu yüzde 25 oranında azaltması yönünde hüküm vermişti. Kararın üzerinden çok geçmeden gündeme gelen bu demiryolu projesi de aslında hükümetin elini ne kadar çabuk tuttuğunu bize gösteriyor.

netherland:windmill-3

Bu amaca ulaşmak adına, Hollanda’nın yapması gereken ise sürdürülebilir enerji kaynaklarına ve teknolojisine güvenip, kömür ve gaz kaynaklı enerji üretiminden vazgeçmektir. 2017’de faaliyete geçmesi planlanan 600MW gücündeki yeni rüzgar gülü tesisleri ile rüzgar gücü kapasitesini 2.700MW’a çıkarmayı planlayan bu güzel ülkenin 2023 için ulaşmayı hedeflediği rakam ise 4.470MW.

netherland:windmill-4

Yazı da bahsettiğim demiryolu projesi gibi iklime zararsız projeler, çevreye bu denli önem veren, minicik de olsa negatif bir etki bırakmaktan korkan ve bu kötü etkileri olabildiğince azaltmak isteyen Hollanda halkı adına muhteşem bir şey. Sistemde her gün yapılan 1.2 milyon tren hareketi, bu tarz girişimler ile hem sürdürülebilirliği hem de hareketliliği aynı anda pozitif yönde etkileyecektir.

Atatürk’ün de dediği gibi “Demiryolları memleketin, tüfekten, toptan daha mühim bir emniyet silahıdır. Demiryolları bir ülkeyi medeniyet ve refah nurlarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir. ” En kısa zamanda ülkemizin dört bir köşesine ulaşan kaliteli demiryolları hatlarımız olması dileğiyle…