Huawei’nin ARK OS İşletim Sisteminin Görselleri Sızdı

0
5371
D7tqYJnU8AAzTby1
D7tqYJnU8AAzTby1

Huawei ARK OS ile ilgili detaylar içeride. Amerikan şirketleriyle yaşanan kısıtlamalardan sonra Huawei’nin kendi geliştirdiği ARK OS işletim sisteminin görselleri sızdı. ARK OS için ilk bakışta tasarım olarak zayıf kaldığını söylemek çok da yanlış olmaz.

Çin’in en büyük telekominikasyon firması Huawei’nin bir süre önce Amerikan şirketleri ile çalışması yasaklandı. Amerikan hükümetinin aldığın kararlar neticesinde Android ve Windows gibi yazılımlara Huawei cihazlardan erişim engeli geldi. En son gelişmelerde firmaya 90 gün süre verildi. Bu 90 günlük süre içerisinde yarım kalan projelerin bitirilmesi istendi. Bu gelişmelerden sonra Huawei arka plan kendi işletim sistemini bir süredir geliştirdiğini ve kullanıcılara endişe etmemeleri gerektiğini iletti. Alman Patent ve Ticari Marka Ofisi (DPMA) üzerinden 24 Mayıs’ta yapılan başvuruya göre Huawei’nin işletim sisteminin adının ARK OS olacağı da tescillendi.

Belirtilen bilgilere göre Huawei DPMA’ya belirli arayüz elemanlarının tasarımı için bir talepte bulundu. Patent başvurusu ile beraber firma işletim sisteminin arayüz görüntülerini de paylaştı. Görüntüler EMUI arayüzü ile oldukça farklı olarak görünmekte. İddaalara göre paylaşılan ekran görüntüsündeki uygulamalar Android tabanlı. ARK OS’ın Android tabanlı uygulamaları destekleyeceği ve farklı bir mağaza aracılığıyla indirme seçeneği sunacağını da söylentiler arasında.

Ekran görüntüleriyle beraber ”Android Green Alliance” adı da patent başvurusunda bulunuyor. Android Green Alliance, Alibaba ve Tencent gibi büyük Çin şirketlerinin oluşturmuş olduğu bir topluluk. Bir kaç yıl önce uygulamaların kalite ve tasarım standartlarını Android işletim sistemine tanıtmak için kurulan organizasyonun ARK OS’da nasıl bir oynayacağı ise bilinmiyor. Huawei ARK OS işletim sisteminin ne zaman kullanıcılara sunulacağını belirtmedi. Fakat tahminlerimiz Amerika’nın verdiği 90 günlük süre içerisinde mutlaka görüneceği yönünde.

HUAWEI Geriliminin “Gerçekleri” Ve Perde Arkası 

https://www.dijitalx.com/2019/05/20/huawei-geriliminin-gercekleri-ve-perde-arkasi/

Kaynak : https://www.igyaan.in/186799/huawei-ark-os-screenshot/