İlk testlerini başarıyla geçen Lilium Jet uçma hayalimizi gerçeğe dönüştürebilir

0
3960

Çok sayıda uçan otomobil ve taksi konseptlerinin karşımıza çıktığı yılların ardından, ilk kez bir VTOL (dikey iniş ve kalkış yapabilen hava aracı) başarıyla uçuş yeteneklerini sergiledi. Skype’ın ortak kurucularından Niklas Zennström’ün de desteklediği Münih merkezli Lilium, beş kişi taşıma kapasitesi bulunan jeti başarıyla test etti. Prototip çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Lilium Jet hem özel uçan otomobil hem de taksi olarak kullanılabilecek.

Lilium’un başarısı uçan otomobil projesi geliştiren birçok firma için artık ‘son teslim tarihinin’ fazlasıyla yaklaştığına işaret ediyor. Terrefugia ve Aeromobil gibi firmalar yıllardır prototip geliştirmelerine rağmen uçmayı başaramamışken, özel şoför firması Uber de uçan taksi projesi üzerinde çalışıyor. Google ve Airbus gibi firmaların da güçlü finans kaynakları ve insan güçleriyle bu alanda geri kalmamak için proje geliştirdiği biliniyor.

Lilium jete ait çizim. [Lilium]
Şu anki tabloya bakıldığında ise beklenmedik bir şekilde sahneye çıkan Lilium uçan araç piyasasına beklediği sarsıntıyı yaşatmış gibi görünüyor. YouTube’da yayımlanan testlerde, iki kişilik hazırlanan prototip jet orta irtifada manevra yaparak drone gibi süzülmeyi başardı. Lilium jetin en büyük başarısı, dikey kalkış ve inişi başarıyla gerçekleştirebilmesi.

Lilium jet, satışa hazır hale geldiğinde saatte 300 kilometre yapabilecek ve 300 kilometre menzile sahip olacak. Beş kişilik ticari aracın hazır hale gelmesi yıllar alacak yalnız Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) da desteğiyle 2020’li yılların başında büyük ihtimalle hazır olacak. Wired’a konuşan Lilium CEO’su Daniel Wiegand, “temel sorunların aşıldığını ve geride sadece birkaç yıl sürecek testlerin kaldığını” söyledi. Lilium, 135 kişilik mühendis ekibiyle geride kalan süreci sorusuz atlatacağından neredeyse emin.

Rakipler güçlerini sergileyecek

Yıllardır uçan otomobil haberlerini takip eden biri olarak Lilium’un rakiplerine iyi bir çalım attığını söyleyebilirim. Ama bu demek değil ki diğerleri bu yarışta kaybetti. Tersine, Aeromobil de dahil olmak üzere birçok firma çalışmalarına kararlı bir şekilde devam ediyor. Aeromobil’in en son konsepti, bu ay içinde Top Marques Monaco fuarında sunuldu. Slovakya merkezli firma, fazlasıyla göz dolduran aracın üretimine 2020’de başlamayı planladıklarını belirtti.

MIT mezunları tarafından 11 yıl önce kurulan Terrafugia 2020’li yıllarda göklere çıkmayı hedeflerken, İsrail merkezli Joby Aviation dört koltuklu bir drone araç üzerinde çalışıyor. Uber, yakın geçmişte NASA’nın en kıdemli mühendislerinden birini transfer ederek kendi projesine ağırlık vermişti. Airbus ise ‘Vahana‘ projesiyle uçan araç konseptine yeni ve ilginç bir yaklaşım daha eklemişti. Google’ın neler planladığını ise yakın gelecekte göreceğiz.

Bu kadar firmanın 10 yıl içinde kaç çeşit uçan araç sunacağını bilmek zor ama not düşmemiz gereken küçük bir detay var: Eğer uçmak istiyorsanız, çok paranız olmalı.

Aeromobil’in en son tasarımı. [Aeromobil]