İsteseniz de İstemeseniz de Google Tarafından Takip Ediliyorsunuz

0
3079
google gizlilik web uygulama
google gizlilik web uygulama
AP tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmayla, Google ürünlerinin Android ve iOS işletim sistemli telefonlarda siz istemeseniz bile konum bilgilerinizi kaydederek merkeze ilettiği açığa çıktı.

 

Princeton Üniversitesi Gizlilik Araştırmacısı Güneş Acar tarafından yürütülen araştırmanın bir bölümünde, zaman çizelgesinde gittiğiniz konumları sergileyen Google Maps ürününün, takip özelliği kapalı -duraklatılmış- olsa dahi konum bilgilerinize eriştiği ve bunları merkeze göndererek kaydettiği anlaşıldı.

Zaten takip ediliyordunuz…

Aslında Google bu tür takip özelliklerini tam anlamıyla kapatmanıza imkan vermiyordu.

Sunduğu tek seçenek her bir alt platformu (Youtube, Maps, vb.) için “duraklatma” seçeneğiydi. Öte yandan bu seçeneğin de hareket takibinizi kapatmadığı, tutulan istatistiki verilerin anonim olarak kaydedilmeye devam ettiği ve “duraklatma” seçeneğinin sadece hareketlerinizle alakalı size özelleştirilmiş içeriklerin aktarımını durdurduğu bildiriliyordu.

Yani, örneğin YouTube hareketlerinizi duraklatmanız durumunda, beğendiğiniz bir videoyu beğenen diğer insanların da beğendiği ve dolayısıyla sizin de beğenebileceğinizin düşünüldüğü “benzer ilgili içerikler“in gösterimleri duraklatılıyordu.

Fakat araştırmayla bu duraklatma özelliğinin belirtildiği gibi “anonim olarak takip edilme” şeklinde olmadığı da anlaşılmış oldu.

Duraklatma seçeneği neden gelmişti?

Her dakika takip ediliyor olmanızın gizlilik riski taşıyordu. 2017 yılında Kuzey Karolina’da polislerin cinayet mahali çevresindeki cihazların bildirilmesi talebi üzerine Google “Konum Geçmişi”nizi duraklatma seçeneğiyle sınırladığını duyurmuştu.

Google Destek Sayfası‘nda, “Konum Geçmişi“nizi duraklatmanız durumunda konum bilgilerinizin kaydedilerek merkezde depolanmayacağı bilgisi yer alıyordu.

Yalanlar ve gerçekler

Araştırmayla, destek sayfasında açıkça ifade edilen bilgilerin gerçek olmadığı ve bazı Google ürünlerinin otomatik olarak zaman damgalı konum bilgilerinizi kaydettiği anlaşılmış oldu.

Dahası Google, her Maps uygulamasını başlattığınızda kameranızdan bir görüntü kaydediyor. Android işletim sistemlerindeki hava durumu uygulaması konum bilgilerinizi otomatik olarak Google’a gönderiyor. Konumuzla alakalı olmadığını düşündüğünüz bazı arama sonuçlarında karşınıza çıkan “çikolatalı kurabiye” veya “çocuk bilim seti” gibi reklâmlar da enlem ve boylam bilgilerinize göre belirleniyor.

2 milyarın üzerinde kişi izleniyor

Sadece Google’ın Android işletim sistemini kullanan 2 milyar kullanıcı var. Buna ek olarak iOS işletim sistemli telefonlarında Google ürünlerini kullanan yüz milyonlarca Apple kullanıcısı yer alıyor.

Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimcisi Jonathan Mayer, Google’ın kullanıcı tercihlerinde yanlış yönderme yaptığı ve bunun açık bir ihlâl olduğunu belirtiyor. Mayer’in bağlı bulunduğu laboratuvar, farklı Android cihazları ve iPhone modelleriyle yürüttüğü araştırmada benzer sonuçlar elde ederek, araştırma sonucunu doğrulamış oluyor.

Google’ın yetersiz açıklamaları

Google yaptığı açıklamada konum bilgilerinin Google deneyimi için kullanıldığını, buna “Konum Geçmişi“, “Web ve Uygulama Aktiviteleri” ve cihaz seviyesine göre “Konum Servisleri“nin de dahil olduğunu belirtti. Kullanıcılara bu bilgilerin tamamını silebilecekleri araçlar sunduklarının da altı çizildi.

Ama Google’ın bu yetersiz açıklamaları “Kapsamlı Tüketici Gizliliği ve Veri Güvenliği Mevzuatı“na aykırı hareket etmiş olabileceği gerekçesiyle denetlenmesi yönündeki karara engel olmamış gözüküyor. AP raporunun ardından ABD Temsilciler Üyesi Frank Pallone gerekli çalışmaların başlatılacağını bildirdi.

Yeterli olmadığı anlaşılmış olsa da aşağıdaki bağlantılardan ilgili ayarlarınızı kontrol edebilir, gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Google Destek Sayfası
“Aramaları ve diğer etkinlikleri silme” konularıyla alakalı bilgilendirmelerin yapıldığı destek sayfası”

Google Hareketleriniz
“Hareket ve etnlinliklerinizi” görüntüleyip düzenleyebileceğiniz ana etkinlik kontrol sayfası”

Duraklatma sayfası
“Google Ürün ve Hizmetleri”nin duraklatılabileceği ve ilgili geçmiş bağlantılarının yer aldığı kontrol sayfası.