Gönüllü bir hastayla dünyanın ilk kafa nakli ameliyatını 2017’de yapacağını duyuran Dr. Sergio Canavero’nun, Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain oyununun reklamını yaptığı ileri sürüldü.

Bilim-kurgunun sunduğu en etkileyici malzemeler, şüphesiz ölümü geçersiz kılan ileri teknoloji yöntemler. Teknolojinin gelişmesiyle tıp alanında bilim insanlarının en zor görülen yöntemleri denemeye başladığı günümüzde, en popüler konulardan biri de kafa nakli. Hele işin içine video oyun sektörü de girerse, işin geleceği boyut fazlasıyla ilgi çekici bir hal alıyor.

MGS5: TPP, Eylül başında PS3, PS4, Xbox 360 ve Xbox One için sunulacak, 15 Eylül’de ise PC versiyonu gelecek. Oyunseverlerin heyecanlı beklentisi bir yana dursun, oyunun arka planında az bilinen bir olay dönüyor.

Dr. Sergio Canavero’nun birkaç ay önce ilk kafa nakli ameliyatını yapacağını söylemesi, ileri teknoloji sayesinde birçok yeniliğe imza atan bilim dünyasının bir diğer sürprizi gibi göründü. Canavero’nun açıklamaları, ameliyatı yıllardır planladığı ve nasıl yapacağından emin olduğunu gösteren bir tablo sergiledi.

30 yaşındaki Werdnig-Hoffmann hastası Valery Spiridonov’un 2017’de yapılacağı belirtilen ameliyat için gönüllü olması da insanlarda kafa nakli düşüncesini iyice güçlendirdi. RT’de takip ettiğim haberlerde bilgisayar mühendisi Spiridonov’un gizli bir pazarlama stratejisinin parçası olabileceğine dair hiçbir iz de almadım.

Gelelim iddialara…

Business Insider’da yer alan habere göre, Dr. Canavero’nun kafa ameliyatı projesi aslında Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain adlı oyunun reklamı.

İlk olarak Kotaku UK’de yer alan bilgiler, kafa ameliyatının bir reklam olduğuna işaret eden çok fazla delil var. Kotaku bu delilleri şu şekilde sıralıyor:

– Video oyun forumu NeoGAF’ta yayımlanan fotoğraflarda, MGS5: TPP oyunundaki doktor ile Dr. Canavero arasındaki inanılmaz benzerlik göze çarpıyor.

[NeoGAF]
[NeoGAF]
– Ameliyata gönüllü olan Spiridonov, CGI (bilgisayar üretimi görüntü) uzmanı ve video oyun sektöründe yönetici.

– Dr. Canavero’nun kafa nakli ameliyatı hakkında gerçekleştirdiği TED konuşması, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Limassol kentinde yapıldı. Limassol, ‘Solid Metals’ kelimelerinin çevrik sözcüğünü temsil ediyor.

– Dr. Canavero’nun ameliyat projesine verdiği ad ‘HEAVEN.’ Bu ad, aynı zamanda MGS serisindeki kötü adamları temsil eden Outer Heaven örgütüne gönderme yapıyor.

– En önemli ipuçlarından biri de, Dr. Canavero’nun geçmişte kaleme aldığı birçok bilimsel makalede ‘phantom pain’ (hayalet/fantom acısı) adını verdiği bir fenomenden bahsetmesi. Aynı terim, MGS5’in de adını temsil ediyor.

Daily Mail’de yer alan videoda, oyundaki doktorla Canavero’nun benzerliği gözler önüne seriliyor.

Riskli pazarlama projesi

Kariyerinde 100’den fazla bilimsel makale yayımlamış olan Canavero, iddiaları reddediyor. Ancak yıllar öncesinden planlandığı belli olan bir projeye daha ilk günden dahil olduğuna işaret bir delil söz konusu.

Bu delil, Metal Gear Solid’in başındaki isim, Japon oyun tasarımcısı Hideo Kojima’nın 2010’da attğı bir tweet. Gamespot’ta yer alan ifade şu şekilde:

“Bir sonraki proje belli bir tabuyu karşısına alacak. Eğer batırırsam, muhtemelen sektörü terk etmek zorunda kalacağım. Yine de bunu denemek istiyorum. Bu yıl 47 yaşına basacağım. Oyun yapmaya başlayalı 24 yıl oldu. Bugün, alacağım riskte bana seve seve ortak olacak birisini buldum. Sadece bir kişi de olsa, bu bir başlangıçtır.”

Kojima’nın ifadelerinden, Canavero’yu macerasına kattığı ve birlikte MGS5’in çalışmalarına başladıkları anlaşılıyor.

Hideo Kojima. [Wikipedia]
Hideo Kojima. [Wikipedia]

‘Benden izin almadılar’

Kotaku UK’ye açıklama yapan Dr. Canavero, video oyun reklamının bir parçası olduğu iddiasını reddetti. Canavero’nun savunması, ‘oyun karakterinin kendisinden izin alınmadan kendisine benzetilmiş olması.’

Neden böyle bir şey yapmış olabilecekleri sorusuna ise şu cevabı vermiş: “TED konferansının sponsorlarından biri tesadüfen bir oyun geliştiricisiydi. Belki de orada konuşmamı her açıdan çeken kameralar sayesinde karakteri bana benzetmeye çalıştılar… Bu sadece bir hipotez ama inanması çok da zor değil.”

İnternetteki bilgilere göre Canavero, tazminat davası açmak için avukatına başvurmuş. Ancak dava açılıp açılmadığı kesin değil.

Kotaku yazarı Gabriele Galliani biraz zorladığında ise Canavero inanması güç tesadüfün aslında hiç de tesadüf olmadığına yönelik bir açıklama yapmış: “Tamamen dürüst olmam gerekirse, bu o kadar da kötü bir olay değil. Projem çok fazla para gerektiriyor ve Kojima başta hiç niyet göstermemiş bile olsa bir gün HEAVEN’da yer aldığını söyleyebilir.”

Video oyun sponsorlu ameliyat

Sonuç olarak gelinen nokta, güvenilir bir doktor olan Canavero’nun gerçekten ameliyatı kabul eden bir gönüllü bulmuş olması. Alışılmadık olan kısım ise 10 milyon doların üzerinde maliyeti olan ameliyat için oyun sektöründen destek alma fikri.

Bu senaryonun ne kadar gerçek olduğu henüz belli değil. Kesin bilgi verebilecek kişi olan Kojima henüz sessiz. Ancak geçmişte oyunseverleri yanıltan açıklamalarıyla bilinen Kojima’nın ne kadar iyi bir plan yaptığı ve bu konu hakkında konuşup konuşmayacağı bilinmiyor. Geçtiğimiz yıl yeni bir ‘Silent Hill’ oyunu çıkaracağını (Silent Hills) duyuran ve ardından alakasız bir teaser sunan Kojima, neden olduğu hayal kırıklığıyla birçoklarını üzmüştü.

Kojima Productions tarafından hazırlanan ve Konami tarafından yayımlanacak olan MGS5: TPP, oyunseverleri tatmin edecek bir yapım olacak gibi görünüyor.

Öte yandan Kojima ve Canavero’nun gizli projesi ne olacak belli değil. Son derece ağır olacak ameliyatın gerçeğe dönüşmesini sağlayacak para çok daha başarılı bir pazarlama stratejisi ile elde edilebilir ve proje ilgi çekebilirdi. Anlaşılıyor ki, bir video oyun yapımcısıyla bir beyin cerrahı arasında iyi bir ortaklık çıkmıyor. Şaşırtıcı da değil hani…

[Konami]
[Konami]
Previous articleCüce gezegenin yakın çekim videosu
Next articleGoogle’dan Duolingo’ya 45 milyon dolar
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.