Katil balinaların köpekbalığını yeme sahnesi drone’dan görüntülendi

0
3448
shark monterey
shark monterey

Monterey Körfezi açıklarında gezinen bir gözlem teknesi, orkaların okyanuslardaki gücünü ortaya koyan bir kahvaltı sahnesine tanık oldu. SeaWolfe II gemisi ile gözlemde yer alan drone pilotu Slater Moore, iki yetişkin ve iki yavru orkanın ne yediğini anlamak için havadan gözleme başladı.

Görüntülerde köpekbalığının henüz tek parça olduğu anlar görülemiyor. Ancak gemide yer alan deniz biyoloğu Katlyn Taylor’a göre köpekbalığı yakalandığı esnada hala canlıydı ve kaçmaya çalışıyordu.

https://www.facebook.com/slatermoorephotography/videos/1757928447801298/

Kahvaltı menüsü: Köpekbalığı

Orka ailesinin ortasına düşerek parçalara ayrılan köpekbalığının San Francisco ve Monterey Körfezi’nde yaşayan Notorynchus cepedianus türüne ait olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılara göre boyları genelde 3 metre olsa da, kötü sona uğrayan Notorynchus yaklaşık 2 metre civarındaydı. Buna rağmen, orca ailesindeki yavrulardan büyüktü.

Katil balinalar ana menülerinde yer alan köpekbalıkları, balıklar ve mürekkep balıklarını genelde suyun derinliklerinde avladıkları için yukarıdaki gibi sahnelere nadir rastlanıyor. Zaman zaman kıyıya vuran balinaların midesinden çıkan artıklar, köpekbalıklarının yemek olarak tercih edildiğini kanıtlıyor.

Nadir görülüyorlar

Katil balinalar Monterey Körfezi’nde de çok nadir görülüyor. Bilim insanları orka olarak adlandırılan dev balıkların zamanının büyük kısmını nerede geçirdiğini bilmese de, Güney California’dan Alaska’ya uzanan geniş alanda gezindikleri düşünülüyor.

Monterey Körfezi’nde en çok rastlanan katil balinalar ‘geçici katil balinalar’ olarak adlandırılıyor. Orkalara kıyasla farklı memeliler yiyen bu tür, orkalar ile iki temel katil balina türünden birini temsil ediyor.

Taylor, katil balinaların nefeslerini çok uzun tutabildiğini, çok hızlı yüzdüklerini ve kıyıdan uzaklarda gezindiklerini belirterek, ‘gözlemlerinin zor olduğunu’ belirtti. Yine de, bir anda köpekbalığı yemek için ortaya çıkabiliyorlar.