Salı, Haziran 25, 2024
More

  Koronavirüsün hücreleri enfekte ettiği anlara ait en detaylı görüntüler

  Brezilyalı bilim insanları, en yeni coronavirüse neden olan SARS-CoV-2 patojeninin sağlıklı hücrelerini işgal ettiği anlara ait en detaylı görüntüleri elde etmeyi başardı.

  Brezilya’nın Oswaldo Cruz Enstitüsü’nde (Fiocruz) Covid-19 üzerinde çalışan bilim insanları, hastalığa neden olan SARS-CoV-2 patojeninin insan hücresine nasıl saldırdığı ve enfekte ettiği anlara ait sarsıcı fotoğraflar elde etti.

  Araştırmacılar görüntüleri elde etmek için Covid-19 taşıyıcısı bir hastanın burun ve boğazından alınan izole edilmiş numuneleri kullandı. Patojen ardından Orta Doğu Afrika’ya özgü Afrika yeşil maymununundan alınan hücrelerle petri kabına yerleştirildi.

  Elektron mikroskobi yöntemi yöntemini kullanan araştırmacılar, virüsün sağlıklı bir hücreye girişinin ve enfekte edişini an be an görüntülemeyi başardı. Görüntülerde Covid-19 virüsünün hüreye saldırma, enfekte etme ve yok etme süreçleri görülüyor. Virüs ilk olarak hücre duvarına yapışıyor, enfeksiyona başlıyor, hücre içinde çoğalıyor ve yeterince kopyasını ürettikten sonra hücreyi parçalayarak çıkıyor.

  Virüsün hücre zarına tutunduğu an. [Débora F. Barreto-Vieira / IOC / Fiocruz & IFLScience]
  Siyah nokta gibi görünen virüs, hücre zarından içeri giriyor. [Débora F. Barreto-Vieira / IOC / Fiocruz]
  Siyah noktalar, hücre içinde kopyalanan yeni virüsleri gösteriyor. [Débora F. Barreto-Vieira / IOC / Fiocruz]
  content-1586526608-4014a25k-pb.jpg
  Virüs, hücreyi terk ediyor. [Débora F. Barreto-Vieira / IOC / Fiocruz]

  Brezilya’nın Amazon ormanlarını yok etmekle meşgul Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, virüsü yeterince ciddiye almadığı ve yayılmasına göz yumduğu için eleştiriler alırken, ülkede Covid-19 vakalarının gerçek sayısı bilinmiyor. 14 Nisan itibariyle 24 bin kişinin enfekte olduğu Brezilya’da yaianan ölüm sayısı 1,361’e yükseldi.

  Dünya genelinde Covid-19 teşhisi konulan vaka sayısı 2 milyona dayanırken, ölüm sayısı 121 bini aştı. Çin’de ilk kez Aralık 2019’da tespit edilen salgın ile geride kalan ayların ardından, doktorlar yeni koronavirüsün özellikleri hakkında birçok yeni bulguya da ulaştı. Bunlar arasında virüsün direkt akciğerler yerine kalbe de saldırdığı, ayrıca beyin hasarına neden olduğu da var.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler