Pazartesi, Temmuz 15, 2024
More

  Mars Helikopteri Inguenity İlk Fotoğrafını Gönderdi

  NASA Perseverance keşif aracı ile Mars’a gönderilen Ingenuity, gözlerini açar açmaz ayaklarını yere bastı ve ilk fotoğrafını çekti.

  Perseverance görevinde Dünya dışındaki bir gök cisminde havalanacak ilk uzay aracı olmaya hazırlanan 1,8 kg ağırlığındaki Ingenuity, 3 Nisan günü keşif aracının gövdesinden yere bırakıldı ve ilk fotoğrafını çekti.

  5 Nisan günü yayımlanan fotoğrafta, Perseverance’ın iniş yaptığı Jezero Krateri’nin yüzeyi ve Perseverance’ın iki tekerinin bir kısmı görülüyor. Perseverance, 18 Şubat tarihinde Jezero Krateri’ne gövdesine bağlı bulunan Ingenuity ile iniş yapmıştı. Perseverance, Ingenuity’yi yere bıraktıktan sonra helikopterin güneş panellerine ışınların düşmesi için belli bir mesafe kalacak şekilde hareket etti.

  Perseverance, Ingenuity’in ilk uçuş denemesini yapmayı planladığı 11 Nisan’a kadar hareket halinde olacak ve tarihi denemeyi rahatça gözlemleyebileceği “Van Zyl Overlook” adı verilen yükseltiye tırmanacak. Her şey planlandığı gibi giderse, Ingenuity 11 Nisan tarihinde Dünya dışındaki bir gök cisminin atmosferinde havalanan ilk uzay aracı olacak.

  Ingenuity ile amaç, Kızıl Gezegen’deki keşiflerin mevcut halinden çok daha kolay yapılabileceğini göstermek. Eğer Ingenuity bir ay içinde beş uçuş gerçekleştirmesi planlanan görevini başarıyla tamamlarsa, Mars’a gelecekte birçok yeni helikopter gönderilebilir.

  NASA, hiçbir bilimsel donanım taşımayan Ingenuity’nin kamerası ile gözlem yapacağını ve uçuşu esnasında çekeceğin görüntülerin gönderdiği ilk fotoğraftan daha kaliteli olmasını beklediklerini belirtti.

  Ingenuity’nin uçuş denemesi, Van Zyl Overlook üzerinde iyi bir gözlem noktasına sabitlenecek Perseverance’ın MastCam-Z kamerası tarafından kaydedilecek. Perseverance’ın gövdesindeki iki mikrofonu kullanarak Ingenuity’nin sortilerine ait sesleri de kaydedebileceği ifade edildi. Ancak, Mars atmosferinin inceliği ele alındığında ses kaydı olup olmayacağı belirsiz.

  Ingenuity’nin görevinin sadece bir ay sürecek olması ise Perseverance’ın görev takvimi ile bağlantılı. Otomobil büyüklüğündeki keşif aracının Ingenuity’nin testlerinin ardından yoluna devam etmesi ve Jezero Krateri’nde belirlenen noktaları incelemesi gerekiyor.

  Perseverance, görevi boyunca toplayacağı numuneleri gövdesindeki deney tüplerinde saklayacak. Numuneler, NASA-ESA ortaklığındaki bir görev ile 2031 veya sonrasında yılında Dünya’ya getirilecek.

  Kaynak: Space.com

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler