NASA, derin uzay görevleri için geliştirdiği yeni nesil roketi SLS’in ilk denemesini 2018’de yapmayı planlıyor. Dev roketin yakıt tankını test etmek için inşa edilen platformun tamamlanmasıyla, Mars yolculuğunda önemli bir adımın daha geride kalmış durumda.

SLS’in yakıt tankı için hazırlanan test standı 4693’ün inşası Mayıs 2014’te başladı ve Aralık 2016’da sona erdi. NASA, inşaatın sürecini gözler önüne sermek için 1 dakikalık hızlandırılmış video yayımladı.

67 metre uzunluğundaki platform, NASA’nın Alabama eyaletindeki Masrshall Uzay Uçuş Merkezi’nde yer alıyor. İnşaatın bitmesinin ardından, mühendisler yaklaşık 1 milyon ton itiş gücüne sahip SLS’in yakıt tankını test edecek ekipmanı yerleştiriyor.

Mavna ile taşınacak

SLS’in yakıt tankının hacmi 537,000 gallon, yani 2 milyon litre. Dev tankı dolduracak sıvı hidrojen, SLS’in taşıdığı Orion kapsülü ile Dünya’nın çekim kuvvetinden kaçmasını sağlayacak. Yakıt tankı, SLS’in dev dört motorlu ilk kademesinde yer alacak.

SLS’in yapı direnci testlerinin başında yer alan Robert Bobo, “Bu test standının ölçek ve kapasitesi benzersiz. Bu yapıyı inşa etmek için beton tedarikçilerinden çelik üreticilerine kadar her sektörden insan katkıda bulundu” yorumunu yaptı.

Mühendisler Robert Bobo ve Mike Nichols, Test Standı 4693’ün önünde sohbet ediyor. [NASA/MSFC/Emmett Given]
Bobo, “SLS’in yapımında yer alan herkes, insanlığı bugüne kadar uzayda yolculuk ettiğimiz en uzak yerin ötesine taşıyacak rokette katkısı bulunduğu için gurur duyuyor” açıklamasını yaptı.

Test platformu, NASA’nın Michoud Montaj Tesisi’nde inşa edilen 45 metre uzunluğundaki yakıt tankının tüm dinamiklerini ölçecek şekilde tasarlandı. Yakıt tankı o kadar ağır ki, test alanına bir mavna ile taşınacak.

Sıvı hidrojen tankı, sıvı oksijen tankı ile platforma oturtulmasının ardından, 2.3 milyon litre süper soğuk yakıtı dört adet RS-25 motoruna iletecek. Ateşlemede, 1 milyon kg’lık itiş gücü ortaya çıkacak.

SLS roketinin ateşlemesine ait çizim. [NASA]

3,500’den fazla ölçüm yapılacak

RS-25 motorlarının itiş gücünü simüle etmek için yakıt tankının çevresine yerleştirilen ve ağırlıkları 300 kg ile 1,5 ton arasında değişen 38 hidrolik silindir kullanılacak. Silindirler test esnasında genişleyip tekrar eski konumlarına gelerek hidrojen tankının gerçek şartlar altında ölçümlenmesini sağlayacak.

Silindirler, itme ve sıkışma hareketleri esnasında yaklaşık 155 tona kadar güç ortaya koyacak. Tüm bunlar yaşanırken, alıcılar ile ısı ve basınçlara ait 3,500’den fazla ölçüm yapılacak. Birkaç ay sürmesi beklenen testlerde 30’dan fazla test yapılması planlanıyor.

Uzay-havacılık meraklıları için güzel haber, platformun birçok köşesine HD kameralar yerleştirilecek olması. Yani bizleri yakın zamanda oldukça ilginç görüntüler bekliyor.

SLS’i taşıyacak mavna, Pegasus. [NASA/Michoud/Steven Seipel]
İlginizi çekebilir: Space Launch System ateşleme testi

Previous articleHackerların ‘Rock Star’larını yetiştirecekler!
Next articleEsrarengiz ‘uzaylı mega yapı’ için öne sürülen en mantıklı açıklama
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.