Mars uzay aracı prototipi Starhopper, ikinci “zıplama” denemesinde başarılı oldu

0
4176
starhopper spaceX dijitalx02 1
starhopper spaceX dijitalx02 1

SpaceX Starhopper roketi, 27 Ağustos’ta gerçekleştirilen ikinci sıçrama denemesinde yerden 150 metre yükseldikten sonra başarıyla yere iniş yaptı.

SpaceX’in Mars yolculukları için geliştirdiği Starship uzay gemisinin prototipini temsil eden Starhopper, Texas’ın Boca Chica kasabasında yapılan ikinci ateşlemesinde de başarılı oldu. Pazartesi günü yapılması planlanan deneme, roketin motor ateşleyicilerindeki kablo arızası nedeniyle bir gün ertelenmişti.

Starhopper prototipi ile elde edilen başarılar, yeniden kullanılabilir uzay araçları ile derin uzay yolculuklarının önünü açacak. Starship konsepti başarılı olması halinde bir roket ile değil ancak kendi kendini atmosfer dışına ateşleyen bir uzay aracı olacak. Ateşleyicisini temsil eden Super Heavy roketi ile Dünya dışına çıkabilecek Starship, başka gezegenlere indikten sonra tekrar kendisini ateşleyerek Dünya’ya geri dönebilecek. Nihayetinde Falcon 9, Falcon Heavy roketleri ve Dragon uzay aracını tek bir sistemde birleştirmeyi öngören plan, bilim-kurgu filmlerinden fırlama dev bir roket + uzay aracı konsepti ortaya çıkaracak.

İlk resmi görev 2021’de gerçekleştirilebilir

Starhopper ilk sıçrama denemesini Temmuz ayında gerçekleştirmiş ve yerden 20 metre yükselikte birkaç saniye asılı kalmayı başarmıştı. Bu denemenin bir gün öncesinde yapılan ilk girişimde, Starhopper’ın roketi alevler içinde kalmıştı.

Starhopper’ın iki denemeyi başarıyla atlatmasının ardından SpaceX’in Starship çalışmaları hız kazanacak. 100 kişi yolcu kapasitesi bulunacak uzay gemisi, SpaceX’in ilk kez 2015’te duyurduğu Gezegenlerarası Taşıma Sistemi’nin belkemiğini oluşturuyor.

SpaceX ticari satışlar kıdemli başkan yardımcısı Jonathan Hofeller, Haziran ayında katıldığı Asya Pasifik Uydu Konferansı’nda “Super Heavy Roketi ile ilk ateşlemenin 2021’de yapılabileceğini” belirtmişti. Hofeller’in verdiği bilgiye göre ilk ateşlemeler insanlı değil ancak telekomünikasyon sektörü için uydu ateşlemeleri olacak. Jakarta News haberinde, SpaceX’in derin uzay roketini denemek için müşteri arayışında olduğu belirtilmişti.

Super Heavy Roketi ile entegre Starship uzay aracının ilk insanlı derin uzay görevinin, 2023 yılında gerçekleştirilecek Ay yörüngesi yolculuğu olması bekleniyor. Sekiz mürettebatın yer alması beklenen yolculuğun başını çekecek isim, Starship projesine yüklü bir yatırım yapan Japon milyarder Yusaku Maezawa.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2019/05/07/spacexin-2023te-aya-gonderecegi-yusaku-maezawa-param-kalmadi/
https://www.dijitalx.com/2019/08/04/nasa-ve-spacex-yorungeye-yakit-tasima-teknolojisi-gelistirecek/
https://www.dijitalx.com/2019/02/12/elon-musk-pek-cok-insanin-evlerini-satip-marsa-tasinabilecegine-eminim/
https://www.dijitalx.com/2018/11/21/elon-musk-5-milyar-dolarlik-mars-roketinin-ismini-degistirdi/