Mercedes’ten hidrojen atağı

0
4662
mercedes 1
mercedes 1

Görünüşe bakılırsa Mercedes, Tesla‘dan daha yeşil bir marka olmayı ciddi ciddi hedefliyor.

Yeşil enerji ile çalışan arabalar tarihinde, hidrojen yakıt pilli olup benzinli motordan destek alan hibrid dediğimiz modeller olmuştu. Ancak şimdilerde, Mercedes daha farklı bir ikili kombinasyonun peşinde: Elektrikli hidrojen yakıt pilli araba. GLC F-Cell ismindeki araç gerçekten de gelmiş geçmiş en yeşil, en çevre dostu araba olabilir.

mercedes-2

Gövdesinin altında, normalde içten yanmalı motorun bulunması gereken yere Mercedes, hidrojeni elektrik enerjisine dönüştüren hidrojen yakıt pillerini yerleştirmiş. Bu enerji de doğrudan arabanın arka tekerleklerini döndüren elektrikli motora güç sağlıyor. Sıvı hidrojen ise arabanın arka tarafında pillerin hemen yanında tanklarda muhafaza ediliyor.

Arabanın arka tarafında ayrıca elektrikli piller de mevcut. Üstelik bu piller aynı normal elektrikli arabalardaki gibi duvarlardaki prizlerden tekrar tekrar şarj edilebiliyor. Araç iki yakıt şekli ile de (hidrojen yakıt pilleri, elektrik pilleri) tek seferde 600 kilometreye yakın yol gidebiliyor.

mercedes-3

‘Alınabilir’ bir otomobil olacak

Her ne kadar hidrojen yakıt istasyonu altyapısı benzin veya elektrik kadar yaygın olmasa da bu aralarından en yeşil olanının hidrojen olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Su buharı gibi bir çıktısı olan teknolojiden ne gibi bir zarar gelebilir ki 🙂

Bu nedenle Mercedes’in GLC F-Cell’i cidden gelmiş geçmiş en yeşil araba olabilir çünkü daha yeşil olmasının yanı sıra menzili de şu anki teknolojilere sahip araçlara göre daha iyi.

Fiyat olarak Mercedes’in söylediği herhangi bir rakam mevcut değil henüz, ancak söylenene göre “ticari fiyat” ile satışa sunulacakmış. Yani normal Mercedes araçlardan çok da fazla olmayacağı için gayet alınabilir bir araba olacaktır.