Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  MiG-29 ile uzaya doğru süpersonik uçuş

  Batılı uzay-havacılık firmaları uzay turizmi için roket, uzay kapsülü ve balon yetiştirmekle uğraşa dursun, Rusya 22 bin km’ye süpersonik uçuşlar düzenliyor.

  Uzay turizmini büyük bir gelir kapısı olarak gören Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) kendisine ait bölümüne sivil taşımaya başlamadan önce MiG-29 Fulcrum ile süpersonik uçuşlara başladı.

  ‘Edge of Space Flight’ adı verilen program, atmosferin bittiği kabul edilen 100 kilometrenin çok altında olsa da, Dünya’yı bükülmüş bir şekilde görmek için yeterli bir bir irtifa sunuyor. 17 kilometre garantisi veren Rus yetkililer, hava şartlarının olumlu olması halinde turistleri 22 km’ye çıkarma sözü veriyor.

  MiG-29 Fulcrum, sivillerin sesten hızlı uçuş yapabildikleri tek uçak olma özelliğine sahip. Saniyede 330 metre gibi deli bir hızla gökyüzüne yükselen uçak, eriştiği irtifada turistlere bulutların üzerinde, yıldızların görülebildiği bir manzara vaat ediyor.

  [Migflug.com]
  [Migflug.com]

  Sanılandan ucuz

  MiG-29’un dikey tırmanış yaparak hızlanacağı ve Mach 2 hızına ulaşarak ses bariyerini aşacağı uçuş programında birçok akrobasi hareketi de yer alıyor. 9G kuvvetinde G-kuvetinin oluştuğu uçuşta dikey dalıştan 360 daire çizilen Loop’a kadar birçok seçenek var.

  Birinci Dünya Savaşı’nda efsane olan Max Immelmann’dan adını alan Immelmann dönüşü de Mig-29’un uzay turistlerine sunacağı tecrübeler arasında yer alıyor.

  25 dakikalık uçuş için 11,500 Euro ödemek gerekirken, kalbi daha güçlü olanlar 45 dakikalık uçuşa 13,500 Euro ödemek zorunda. 50 dakika ile sınırları zorlamanın bedeli ise 16,500 Euro.

  Edge of Space programının tanıtımı için YouTube’a konan videoda, Ferrari test pilotu Josh Cartu yer alıyor. Cartu gibi süpersonik uzay turisti olmak isteyenler, Moskova’ya bir saat mesafede bulunan Nizhny Novgorod’da kalıyor.

  Detaylı bilgiler bu adreste: http://www.migflug.com/en/jet-fighter-flights/flying-with-a-jet/mig-29-edge-of-space.html

  [Migflug.com]
  [Migflug.com]

  Alternatifler neler?

  Eğer sesten hızlı bir uzay tecrübesine kalbinizin dayanmayacağını düşünüyor, veya kısıtlı zamanda uzayda seks denemek için alanım olsun istiyorsanız, Virgin Galactic, World View veya Blue Origin gibi firmaları beklemeniz gerekiyor.

  Mig-29’a kıyasla çok daha pahalı olan bu alternatiflerden World View, 75 bin dolara sizi 30 bin metrenin üzerine çıkarabilir. Virgin Galactic’in 8 dakika olması beklenen yerçekimsiz ortam tecrübesi için koltuk fiyatı ise 250 bin dolar. Blue Origin ise fiyat belirlemeden önce ilk olarak astronot mu yoksa turist mi taşıyacağına karar verecek…

  [Migflug.com]
  [Migflug.com]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler