Netflix giderek yayılan ‘Bird Box’ oyununa karşı uyarıda bulundu

0
6024
bird box netflix dijitalx 001
bird box netflix dijitalx 001

Netflix, korku filmi “Bird Box’ta konu edilen ve YouTuber’ların etkisiyle giderek yayılan meydan okuma oyununun tehlikeli olduğunu belirterek uygulanmaması gerektiğini belirtti.

Filmden yola çıkan oyunda, belli bir süre boyunca göz bağı takan kişilerin dışarıda gezinmesi gerekiyor. YouTuber Morgan Adams bu halde 24 saat geçiren ilk isim olurken, kendisini örnek alan diğer YouTuber’lar daha kısa süreli tecrübe ettikleri BirdBox deneyimlerini paylaştılar.

Netflix, Bird Box oyununun giderek yayılması üzerine sosyal medyadan çağrıda bulunarak deneyen kişilerin “kendilerini yaralamamaya dikkat etmesini” rica etti. Netflix, uyarıda bulunurken yaşadıkları şaşkınlığı da gizlemedi.

Paylaşılan tweet’te, “Bunu söylemem gerektiğine inanamıyorum ama LÜTFEN BIRD BOX MEYDAN OKUMASI DENERKEN KENDİNİZE ZARAR VERMEYİN” ifadesi kullanıldı.

Netflix rekorunu kırdı

Bird Box’ın saçmalık derecesinde ünlü olmasının başlıca sebebi, Netflix’in başını çektiği dizi-film platformlarının izleyici tecrübesine sunduğu yenilikler. Sadece dizi ve film sunan bir platform olma yapısından hızlıca sıyrılan Netflix, elde ettiği yüksek yatırım gücü sayesinde ardı kesilmeyen yüksek bütçeli yapımların hazırlanmasını sağlıyor. Dünya genelinde üye sayısı 120 milyonu geçen Netlix’in kitlesi, aralarından seçmesi çok zor olan dizi karmaşasının yerine taze uzum metrajlı yapımları tüketmeyi tercih ediyor. Gelinen noktanın özeti ise başrolünde Sandra Bullock’un olduğu Bird Box. Film, yayınlandığı ilk haftada tam 45 milyon kullanıcı tarafından izlenerek Netflix’in en kısa sürede en çok izlenen yapımı oldu.

Filmin Netflix’te belirdiği ilk günlerde yaşanan meme çılgınlığı da Bird Box’ın gündem olmasına fazlasıyla katkıda bulundu. Bı çılgınlık, yine Netflix’in ilk kez interaktif içerik denediği yeni Black Mirror bölümü Bandersnatch ile biraz duruldu.

Anlamsız mı yoksa mantığı var mı?

Popüler kültürün aynı konuyu sosyal medyada kopyalayıp çoğalttığı ve sunduğu konsept, gerçek hayata taşımaya çalıştığı ilk örnek Bird Box da değil. Geçtiğimiz yıl Drake’in “In My Feelings” parçasının ardından yığınla üstün zekalı ana yollarda hayatını tehlikeye atmaktan çekinmemişti.

Yeni neslin rutinlerinden biri, birilerinin sosyal medyada başlattığı meydan okumayı yaymak ve kısa sürede çok yoğun olarak bunu tüketmek. Çin’i etkisi altına alan TikTok’un da katkısıyla, sosyal medyada her gün karşımıza yeni bir şey çıkabiliyor ve YouTuber’lara malzeme olursa kontrolden çıkabiliyor.

https://youtu.be/ZJj211q_Fwo

Nihayetine gözleri kapalı halde dışarıda gezinirken birisi kendine zarar veya hatta ölürse Netflix’e bir şey olmayacak. Tersine, Netflix Bird Box’ın popüleritesini yüksek tutan bu girişimler hakkında muhtemelen çok memnun olmalı.

The Verge’den Julia Alexander’ın bu noktada yaptığı yorum çok güzel: Netflix insanlara bunu yapmayın demiş olabilir ama mümkün değil. Çünkü Bird Box artık onun değil, internetin.

Genel durumu çok güzel özetliyor değil mi?