Oculus Rift ön siparişleri başlıyor

0
3621
oculus rift 00001
oculus rift 00001

Son kullanıcılar için 2016’ın ilk çeyreğinde VR başlığı sunulacağını geçtiğimiz yıl açıklayan Oculus, ön siparişlerin 6 Ocak’ta başlayacağını duyurdu. Microsoft HoloLens ve Sony Project Morpheus gibi rakiplerine karşı çok daha olgun bir teknolojiye dayanan Oculus Rift, bu avantajını birçok oyunla gelerek kullanacak.

Oculus’un blog açıklamasında yer almamasına rağmen, ön siparişlerin Kuzey Amerika ile sınırlı kalacağı muhtemel. Oculus CEO’su Palmer Luckey, yeni Oculus Rift hakkındaki tüm soruları da Reddit’te yapılacak açık oturumda cevaplayacak (Perşembe sabahı TSİ sabah 04.00’e denk geliyor).

Facebook’un 2014’te 2 milyar dolara satın aldığı ve teknoloji şefliğini Doom’un yaratıcısı John Carmack’in yaptığı Oculus, video oyun dünyasına çok hızlı bir giriş yapacağının sinyalini veriyor. NVIDIA, henüz bir gün önce GeForce GTX VR Ready programı ile GTX 970 ve 980 ekran kartlarının sanal gerçeklik oyunlarına uyumlu olacağını açıklamıştı.

NVIDIA, Türkiye’de CONN Computer ile yapılacak işbirliği kapsamında VR uyumlu PC’leri piyasaya sunacak. Dünya genelinde ise NVIDIA’nın birçok ortağı ile VR teknolojisine sahip bilgisayarlar satılacak.

Oculus Rift’in ortak kurucularından Brandon Iribe, VR başlığının uyumlu olacağı bir PC ile beraber ‘ortalama 1,500 dolara geleceğini’ belirtmişti. Türkiye’de dolar kurunu da hesaba katarsak sadece GeForce GTX 980 gibi bir GPU’nun bu fiyatın yarısını kapladığını söyleyebiliriz.

İlk günler için kafa karıştırıcı olacağı şüphesiz ancak konsol ve PC kullanıcılarının Oculus ile tanışacağı günler çok yakın. Beyninizin yanmaması için şimdiden gerekli bilgileri almaya dikkat edin.

Not: Oculus teknolojisi barındıran Samsung Gear VR’ın ön siparişleri de Kasım 2015’te başlamıştı. Başlığın TR fiyatı 500-650 TL arasında değişiyor.