Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Pasifik Fırtınada -111 Derece ile En Düşük Sıcaklık Rekoru Kırıldı

  Pasifik Okyanusu’nda oluşan tropik fırtınanın en tepesinde ölçülen sıcaklığın, şimdiye kadar kaydedilen “en soğuk fırtına bulutu sıcaklığı” olduğu düşünülüyor. Bu rekor sıcaklık değeri  -111°C (-167,8°F) olarak ölçüldü. 

  29 Aralık 2018 tarihinde, ABD’ye ait Noaa-20 uydusu tarafından yapılan gözlemin sonuçları geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Geophysical Research Letters dergisinde sunulan bulgular, rekor derecede düşük bulut sıcaklığının nasıl ortaya çıktığını açıklıyor. 

  Dünya atmosferinden yükseldikçe genellikle sıcaklık seviyesi düşer. Atmosferin en alt tabakasını temsil eden troposferde sıcaklığın -90°C’ye kadar düştüğü görülebilir. Güçlü hava akımları troposferin tepe noktasına ulaştığında genellikle düzleşir ve örs benzeri bir bulut şeklini alır. Bu; gök gürültüsü, dolu ve şimşek oluşturan tek bulut kümesi olan kümülonimbus bulutları olarak bilinir.

  Ancak fırtına çok kuvvetliyse troposfer tabakasını delip bir sonraki katmanı temsil eden stratosfere yükselebilir. Alt stratosfere doğru yükselen ve tepe olarak bilinen bu kubbe benzeri çıkıntı, daha da düşük sıcaklıklara düşebilir. 2018 yılında gerçekleşen bu rekor sıcaklıkta bulut tepesi yaklaşık 20,5 km yüksekliğe kadar yükseldi.

  Cumulonimbus Cloud over Africa, NASA

  “Eşi Görülmemiş Bir Derece”

  Bilim insanları, buna benzer süper soğuk fırtınaları son yıllarda daha sık gözlemlediklerini ve bundan endişe duyduklarını belirtiyorlar. Kesin olarak neyin sebebiyet verdiği henüz bilinmesede iklim değişikliği olası bir şüphe oluşturuyor.

  Oxford Üniversitesi’nden Simon Proud,  “Bu fırtına, mevcut uydu sensörlerinin ölçüm sınırlarını zorlayan eşi görülmemiş bir dereceye ulaştı” ifadesini kullanırken, şu ifadeleri ekliyor:

  “Çok düşük sıcaklıkların yaygın hale geldiğini görüyoruz. Son 3 yılda bulutlarda kaydedilen aşırı düşük sıcaklıklar ondan önceki 13 yılda oluşan sıcaklıklar ile eşit. Daha soğuk bulutların olması gök gürültülü fırtınaların, aşırı rüzgar ve dolunun olması demektir ve bu yeryüzündeki insanlar açısından tehlike oluşturacağı için önemli bir konudur. Şimdi, bu artışın değişen iklimimizden mi kaynaklandığını yoksa son birkaç yılda aşırı gök gürültülü fırtınalar üreten hava koşullarının ‘mükemmel fırtınasından’ mı kaynaklandığını anlamamız gerekiyor.” 

  Kaynakça

  “Record Low Temperature Of −111°C Seen Atop A Fierce Pacific Storm Cloud” https://www.iflscience.com/environment/record-low-temperature-of-111c-seen-in-atop-a-fierce-pacific-storm-cloud/

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler