Çarşamba, Temmuz 24, 2024
More

  Pasifik Okyanusu’nu plastikten temizlemesi ümit edilen dev icat kırılarak kıyıya çekildi

  Genç girişimci Boyan Slat’ın henüz 16 yaşında öne sürdüğü ve ilk günden bu yana birçok tartışmayı beraberinde getiren The Ocean Cleanup girişiminin ilk denemesi, teknik arıza nedeniyle sonuçsuz kaldı.

  ABD’nin en büyük eyaleti Texas’tan iki kat daha büyük bir alan kaplayan Büyük Pasifik Çöp Yaması’nı temizlemek için kullanılan dev ağ sistemi, teknik arıza nedeniyle onarıma alındı. “System 001” veya “Wilson” alarak adlandırılan kemer biçimli dev ağ, Hawaii ile California arasında plastik yığınını temizlemek için Eylül 2018’de faaliyete geçirilmişti.

  The Ocean Cleanup CEO’su Boyan Slat, dev ağın çöp yığınına 1,200 deniz mili ilerledikten sonra kırıldığını belirtti. Kemer şekline bürünen bir halkanın arasındaki kirişlerden oluşan System 001, bu kirişlerin altında plastiği toplayacak dev bir ağ taşıyor. Sistemin nasıl çalıştığına aşağıdaki videodan bakabilirsiniz:

  Bugün 24 yaşında olan Slat, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “yapısal bozukluk nedeniyle sistemi planladıklarından daha erken kıyıya çekmek zoruda kaldıklarını” söyledi. Slat, 600 metre uzunluğundaki ağ sisteminde 18 metrelik bir kısmın koptuğunu söyledi.

  break ocean clenaup
  [The Ocean Cleanup]

  2014’te Birleşmiş Milletler’den (BM) sunduğu çözüm sebebiyle ödül bile alan Slat, aynı zamanda birçok uzmanın ağır eleştirilerine maruz kalmıştı. Bazı araştırmacılar, dev ağ sisteminin faydadan çok okyanuslara zarar verebileceğini öne sürmüştü.

  Yaşanan teknik arızanın The Ocean Cleanup için havlu atma mı yoksa yola devam anlamı mı taşıdığını yakın zamanda göreceğiz.

  Ocean Cleanup
  [The Ocean Cleanup]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler