Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Pasifik’in derinliklerinde bir dumbo ahtopota ait nadir görüntüler elde edildi

  Araştırma gemisi E/V Nautilus, ABD’nin California eyaleti açıklarında araştırma yaparken nadir görülen bir deniz canlısına ait mükemmel görüntüler yakaladı. Dumbo ahtapot (Grimpoteuthis), artık aktif olmayan sualtı yanardağı Davidson civarında yapılan gözlemlerde kendini gösterdi.

  ROV Hercules adlı insansız denizaltı yanardağın bugüne dek görüntülenmemiş kısımlarını incelerken, küçük bir hayalet görünümü sergileyen ahtapot görüntüye girdi. Denizaltının yüksek çözünürlüklü kamerası ahtapotu yüzerken detaylı bir şekilde görüntülemeyi başardı. Dumbo, adını Disney’in çizgi karakterlerinden biri olan filden alıyor. Ahtapot ile filin ortak yanı, anlaşılacağı gibi kulakları.

  Okyanusun dibindeki parlak mor küre neyin nesi?

  Ahtapot cenneti

  Bilim insanlarının şansına, ROV Hercules ile görüntülenen dumbo, türünün diğer üyelerine kıyasla çok daha büyüktü. Genelde bu türün üyeleri 20-30 cm arasında olurken, kameralara yansıyan ahtapotun 60 cm uzunluğunda olduğu belirtildi. Bugüne dek rastlanan en büyük dumbo ise 1.8 metre uzunluğundaydı.

  Bilim insanları görüntülerin çekildiği 3,2 kilometre derinlikteki bölgenin mercan ve süngerle kaplı bir sualtı vahası olduğunu belirtti. Bölgenin yapısı, bir ahtapot bahçesine dönüşmesini sağlamış. Hatta E/V Nautilus mürettebatı kısa süre önce derin deniz ahtapotları (Muusoctopus robustus) ile kaplı bir alanı da görüntülemişti. Bu görüntülerde birçoğu dişi olan ahtapotlar yumurtalarını korumak için kayalara yapışmış halde beliriyor:

  Okyanusların derinliklerinde yatan ahtapot bahçelerinden ileride ne gibi görüntülerin çıkacağı da merak konusu.

  Okyanus tabanının 2030 yılına kadar haritası çıkarılacak

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler