Perseverance’ın Mars’taki İlk Saniyelerine Ait Görüntüler ve Kaydettiği Sesler

0
9279
PIA24430 Perseverances first full color look at Mars
PIA24430 Perseverances first full color look at Mars

Yıllar öncesinde Curiosity’nin Mars atmosferindeki alçalışına ait iznanılmaz görüntülerin ardından, NASA Perverance keşif aracının ilk saniyelerindeki görüntü ve sesleri de yayınladı.

Mars’a bugüne dek gönderilen en gelişmiş keşif aracını temsil eden Perseverance, Kızıl Gezegen’in yüzeyine 18 Şubat tarihinde iniş yaptı. EDL olarak bilinen atmosfere giriş, alçalma ve iniş anları, “7 dakikalık terör” olarak da adlandırılıyor. Curosity’nin inişi öncesinde ortaya çıkan terim, kendisi ve halefi Perseverance’ın Mars atmosferine giriş ile iniş anı arasındaki süreyi temsil ediyor.

Mars ile Dünya arasındaki sinyal iletim süresi 11 dakika olduğu için iniş anlarında Dünya’dan kontrol yapılması mümkün değil. Curiosity’nin ardından Perseverance da tamamen otomatik manevralar ve mükemmel zamanlama ile çalışan iniş sistemi sayesinde Mars’a değmeyi başardı.

EDL süreci, atmosfere girildikten sonra alçalış yarı yarıya tamamlandığında başlıyor. Atmosfere girişin 230 saniye sonrasını temsil eden bu anda, Perseverance yerden yaklaşık 11 kilometre yükselikteydi. Paraşütü açan uzay aracı alçalmaya devam ederken ısı kalkanını bıraktı ve en kritik son 50 saniyeye giriş yapıldı. İniş bölgesini temsil eden Jezero Krateri keşif aracının kameralarında belirirken, gök vincinin roketleri ateşlendi ve yerden 20 metre yükseklikte havada sabitlendi. Kordonları ile tutulan Perseverance’ı dikkatli bir şekilde yere bıraktıktan sonra da son bir ateşleme ile güvenli bir mesafede yere çakıldı.

7 Dakikaya Ait Tüm Veriler Tolandı

Curiosity’nin EDL tecrübesinin aksine, Perseverance’ın donanımları en kritik sürece ait saniye saniye veri topladı. NASA Jet İtki Laboratuvarı’ndan Michael Watkins, “Artık Mars’taki yedi dakikalık teröre ait ön koltuk görüntüsüne sahibiz” ifadesini kullandı.

Ek olarak, Perseverance sahip olduğu ses kayıt sistemi ile Mars’ın sesinin en net duyan keşif aracı olacak. Curosity gibi Perseverance iniş esnasında ses kaydı yapamadı ancak 20 Şubat’ta ilk kez Jezera Krateri’ndeki sesleri dinlemeye başladı.

Mars’ı daha da iyi görecek ve sesini duymaya başlayacağız. Bir sonraki süreç, Kızıl Gezegen’e ulaşabilmeyi kapsıyor…

İlginizi Çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2021/02/19/nasa-perseverance-kizil-gezegende-antik-hayatin-izlerini-aramaya-basladi/
https://www.dijitalx.com/2020/07/30/perseverancein-inis-yapacagi-jezero-kraterine-yakindan-bakin/
https://www.dijitalx.com/2021/02/15/cin-uzay-araci-tianwen-1in-mars-yorungesinde-cektigi-ilk-goruntuler/