Salı, Haziran 25, 2024
More

  Pokemon Go ile yeni bir çılgınlık başlıyor

  Pokemon yakalamak artık bir hayal değil. Nintendo’nun yeni AR (Augmented Reality) mobil oyunu Pokemon Go, Android ve iOS için indirilebilir durumda. Şimdilik sadece Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Kuzey Amerika’da sunulan Pokemon Go çok kısa bir sürede fenomen haline geldi.

  Gerçek dünyada Pokemon Go tecrübesi.
  Gerçek dünyada Pokemon Go tecrübesi.

  Oyunda GPS aracılığı ile bulunduğunuz bölgede Pokemon yakalayabilir ve yakaladığınız Pokemonları
  “gym” denilen yerlerde dövüştürebilirsiniz. Ayrıca bu Pokemonları takas edebilir ve “eğitmen” olma yolundaki diğer kullanıcılarla iletişim halinde olabilirsiniz. “Evden çık ve biraz Pokemon yakala” sloganını oyun için sıklıkla duyuyoruz. Çünkü ancak çevrenizde gezerek farklı Pokemon türlerini bulabileceğiniz oyun, oturduğunuz yerden oynayabileceğiniz bir oyun değil.

  Oyun haritasında belirlenmiş yerlere giderek doğrudan yeni bir Pokemon ya da Pokemon yumurtası yakalayabilmek mümkün. Pokemonu yakalayabilmeniz için yapmanız gereken akıllı telefonunuzun ekranında gördüğünüz Pokemon’a PokeTop‘u fırlatmak.

  pokemon go

  Oyunda yeni Pokemon türleri yakalayabilmeniz için sürekli hareket halinde olmalı ve yeni yerler keşfetmelisiniz. Ayrıca Pokemonları yakalayabilmek için belirli mekanlar ve saatler var. Örneğin su tipi Pokemonu yakalamak için deniz, göl veya havuz kenarına gitmeniz gerekiyor. Ya da hayalet tipi Pokemonlar için mezarlıklara gitmeyi göze almak durumunda kalabilirsiniz. Hem de gece vakti!

  Pokemon Go
  Pokemon Go ile haritada belirlenmiş PokeStop’lara gitmeniz buradaki özel itemleri bulup oyunda daha da ilerleyebilmeniz açısından bir avantaja dönüşecek. Ayrıca PokeToplar da dahil olmak üzere ücretsiz olanların yanısıra satın alabileceğiniz diğer itemler de mevcut.

  Pokemon Go

  Pokemon Go kullanıcıları için başka bir güzel haber daha var. Taşınabilir bir cihaz olan Pokemon Go Plus, oyun kullanıcılarının beğenisine sunulacak. Kullanıcıların oyunda kalabilmeleri için akıllı telefonlara ihtiyaçlarını ortadan kaldıran cihaz, Bluetooth bağlantısıyla kullanıcıları oyunla ilgili bilgilendirecek. Pokemon Go Plus kullanıcıları LED ışığı ve titreşim sayesinde etraftaki yeni bir Pokemon türünden haberden olabilecek. Ayrıca cihaz üzerindeki tek bir tuş yardımıyla Pokemon’u yakalayabilecek. Cihazın Temmuz 2016 sonlarına doğru satışa sunulması bekleniyor.

  Pokemon Go Plus
  Pokemon Go Plus

  Beklenmedik sahnelerle karşılaşabilirsiniz

  Pokemon Go çılgınlığı oyunun yayınlandığı ülkelerde otoriteleri endişelendirdi. Dağ bayır demeden Pokemon yakalamak uğruna kilometreleri aşan kullanıcılar Avustralya Northern Territory Police, Fire and Emergency Services (Kuzey Bölgesi Polis, Yangın ve Acil Durum Hizmetleri) tarafından alaycı dille uyarıldı.

  Facebook hesabı üzerinden yayınlanan gönderide kullanıcıların itemleri alabilmek için haritada PokeStop olarak belirlenmiş Darwin Polis İstasyonuna girmek zorunda olmadıkları ve etrafında dolaşarak da itemleri toplayabilecekleri söylendi. Ayrıca karşıdan karşıya geçerken oyundan başlarını kaldırıp etraflarına bakmaları da rica edildi.

  Başka bir ilginç haber de Riverton, Wyoming’den geldi. Pokemon yakalamak için göl kenarına giden 19 yaşındaki Pokemon Go oyuncusu Shayla Wiggins gölde ceset buldu. 911’i arayan Wiggins sinir krizi geçirdi. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

  Oyun çıktığı gün Nintendo‘nun hisselerine yüzde dokuz değer kazandırarak Nintendo’nun da yüzünü güldürmeyi başardı. Türkiye’de henüz resmi olarak çıkmamış olsa bile sosyal medyada gördüğü ilgi oyunun ülkemizde de geniş bir yankı uyandırdığının habercisi. İnternet üzerinden uygulamanın APK dosyalarını bulup Pokemon Go dünyasına giren birçok kullanıcı olduğunu da hatırlatalım.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler