Rus uzay kargo aracı Progress infilak etti

0
2993
tedarik
tedarik

Perşembe günü, normal bir rutin olan Uluslar Arası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargo aktarımı sırasında, Rusya yer kontrolü, teslimat aracı Progress MS-04 ile olan bağlantısını kaybetti. Son gelişmelerle aracın hasar gördüğü onaylandı.

NASA: Patlama Normal Dışı

Uzay aracı Kazakistan, Baykonur Uzay Üssü’nden başarılı bir şekilde kalkış gerçekleştirdi. Neredeyse üç ton yemek, yakıt ve Expedition 50 tayfası için gerekli erzak taşıyordu. Ancak nasıl olduğu ise NASA’nın tabiriyle “normal dışı” olarak sınıflandırılan şekilde, görevin üçüncü aşaması denebilecek aşamada, kalkıştan altı buçuk dakika sonra, kablosuz iletişim sistemlerinde bir hata meydana geldi.

Rus uzay ajansı Roscosmos, durumu gözetim altında tutuyordu ve görevin başarısız olduğunu teyit etti. NASA’dan yapılan bir açıklama, “Rusların Devlet Komisyonu oluşturduğunu ve hatanın nedeninin belirli detayları üzerinde çalıştıklarını” bildirdi.

İki yılda üçüncü kargo aracı kaybedildi

Bu görev Rusya’nın, Uluslar Arası Uzay İstasyonu için yaptığı erzak desteğinde üçüncü ve son göreviydi. NASA’ya göre uzay istasyonu hala oldukça yeterli miktarda erzağa sahip. Bu demek oluyor ki yakın gelecekte tayfanın açlıktan ölmesi söz konusu değil.

Japonya’nın JAXA kuruluşu ise 9 Aralık’ta ISS’e, H-II Aktarma Aracı(HTV)-6 uçuşunu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Rusya, Nisan 2015’te uzay istasyonuna gönderdiği bir diğer Progress uzay aracını da kaybetmişti. Yörüngede kontrolden çıkan uzay aracı parçalara ayrılarak Dünya’ya düşmüştü. Haziran 2015’te ise SpaceX’in Dragon kargo uzay aracını taşıyan Falcon 9 roketi ateşlemeden kısa süre sonra havaya uçmuştu.