Pazartesi, Temmuz 15, 2024
More

  Solar Impulse destansı dünya turunu tamamladı

  4 kıtada, 39.911 km ve 500 günden daha uzun sürmesinin ardından, Bertrand Piccard ve Andre Borschberg başladıkları yere geri döndüler. İsviçreli pilotlar güneş enerjili uçak Solar Impulse 2 ile başladıkları dünya turunu dün sabah erken saatlerde BAE’nin Abu Dabi şehrine iniş yaparak tamamladı ve havacılık tarihine geçtiler.

  Birden fazla rekora imza atılan yolculuğun 17’nci ayağı, haftasonu Mısır’ın başkenti Kahire üzerinden havalanarak neredeyse tek bir damla yakıt kullanımı yapılmadan tamamlandı. Piccard ve Borschberg, bu etkileyici kahramanlıkları arasında, Atlantik üzerinden (Japonya’dan, Hawaii’ye) geçerek en uzun – 4 günlük – solo uçuşu tamamlamışlardı.

  Uçak, yaşanan hem mekanik hem pilotlara bağlı aksiliklere rağmen saatte ortalama 74 km hızla ilerliyordu. Pilotların uçuş sırasında küçük kokpiti terk edememeleri sebebiyle 20 dakika ara ile uyumaları ve koltukta kendilerini dinlendirmeleri gerekiyordu.

  Solar Impulse 2 güneş enerjili uçak, 500 günden daha uzun sürmesi ve sayısız sorunla başa çıkılmasının ardından destansı yolculuğunu bir şekilde tamamladı.

  Güneş enerjili uçak Kahire’den kalkışının ardından – – 48 saatten uzun süren bir uçuş – – Abu Dabi’ye iniş yaptıktan sonra, birinci pilot Piccard iyimser bir açıklama ile kendisini karşılayan kalabalığa hitap etti. İnsanların alkışlarını duymak için “Gelecek temiz!” dedikten sonra basit ve etkileyici birkaç cümle daha sarf etti: Gelecek sizsiniz. Gelecek şuan burada. Solar Impulse büyük bir başarıya imza attı, şimdi bunu ileriye taşımak sizlerin elinde. Haydi bunu ileriye taşıyalım!

  Bu arada isviçreli pilotlar uçuşun her ayağında değişimli olarak uçakta yerlerini aldılar.

  Projenin iki operasyonel uçağından birisi olan Solar Impulse 2 uçağını tekrar yakından tanıyalım

  56848685678578578

  Sayılarla Si2:

  |Solar Impulse|
  |Solar Impulse|

  Bir destan yazılırken bizim aktardıklarımız:

  Piccard ve Borschberg tarih yazdıkları yolculuklarının ardından CNN’e şu sözleri aktardılar:

  Piccard; “Biliyorsunuz, Andre ile birlikte bunun gerçekleşmesi için bu proje üzerinde 15 yıldır çalışıyorduk. Tüm endişelerden, problemlerden ve tersliklerden sonra nihayet başarılı olduk. Tembel olmanın zamanı değil.”

  Borschberg; “Ben 15 ay önce onun aynı uçak pistinde, aynı yönde geldiğini gördüğümde harekete geçtim ve keyfini çıkarmak için zamanımızın olduğunu -yavaş uçabilen bilen bir uçak olduğu için- düşündüm. Ve son dakikalar çok heyecanlıydım. Olağanüstüydü.”

  Uçuşun son ayağındaki (Cairo’dan Abu Dabi’ye) istatistikler:

  • Pilot: Bertrand Piccard
  • Uçuş süresi: 48 saat 37 dakika
  • En yüksek irtifa: 8.534 metre
  • Ortalama hız: 55.40 km/s
  • Katedilen uçuş mesafesi: 2.694 km
  • Güneş enerjisi: 917.9 kilovat saat
  |Solar Impulse|
  |Solar Impulse|

  Pilotlardan temiz enerji için herkese çağrı!

  Solar Impulse pilotları tarihteki ilk sıfır-yakıtsız dünya turu uçuşunu tamamladıktan sonra temiz enerji mesajını yaymak üzere çağrıda bulundular.

  Umut dolu hisleriyle birlikte anlamlı bir şekilde, güneş enerjisinin ve sürdürülebilir enerjinin geleceğini için tüm herkese seslendiler.

  5688678568jgfgj
  Andre Borscheberg (sol) ve Bertrand Piccard (sağ)

  Piccard:

  “Neden bunu yapıyoruz? Bunu yapıyoruz çünkü biz öncülük ediyoruz, çünkü biz araştırmacılarız, çünkü takımımızda asla başarısız olmamak adına bir yol var. Bugün dünyanın durumunu gördüğünüzde, bir şeylere çaba göstermemek, denememek, üretmemek – dünyayı daha iyi bir yer yapmak için uğraşmamak – bir suç.”

  Pilotlar görevlerinin getirdiği ilgi ve şöhreti enerji sektörüne temiz teknolojileri getirmek üzere bir komite oluşturmak için kullanmak istiyorlar.

  Ancak, pilot Piccard önceden var olan sistemlere temiz teknoloji erişimi sağlamanın sektörü zora sokabileceği için bunun yıkıcı olabileceğini düşünüyor.

  Piccard:

  “Bir sürü insan bana bundan sonra ne yapacağımı soruyor. Onlara projenin asıl Abu Dabi’ye indiğimizde başladığını söylüyorum. Bugün güvenilir bir tartışma ortamımız var. Her yerde kullanılabilecek teknolojilere sahibiz. Vatandaşlarla iletişim kurmak ve hayallerine yardım etmek üzere medya ve politik dünyaya sahibiz.”

  Pilot Piccard yanında Borschberg ile birlikte:

  “Komite bir değişiklik yapmayı deneyerek farklı sektörlerdeki insanları birbirine bağlayıp harekete geçmeli.”

  Piccard havacılığın geleceğine örnek olarak Solar Impulse projesini gösterdi ve uçakta bulunan teknolojilerin diğer sektörlerin gelişimini teşvik etmek için yardımcı olabileceğini söyledi.

  İsviçreli mühendis ve ikinci pilot Borschberg:

  “Elde edilebilir bir şeyler için Solar Impulse uçağı kesinlikle bir örnek olarak kullanılmalıdır. 15 yıldır zorlu görevlerden geçtik, tüm bu görevlerle mücadele ettiğiniz ve üstesinden geldiğinizde, bunların her biri harika bir fırsattır, bu nasıl ilerlediğinizi gösterir.”

  Son olarak pilot Piccard şu sözleriyle tüm herkese olan çağrısını tamamlıyor:


  “Eğer hayatlarımızdaki öncüler kendimiz olabilirsek, daha sonra hayat büyük bir maceraya dönüşe
  bilir.”

  Solar Impulse projesine ait daha fazla yüksek kalitede fotoğraflar için buraya bakabilir, her uçuş ayağındaki detaya ise buradan veya kaçırdığınız bir şey varsa Si2 ekibinin özetlediği yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.
  Kaynak: Solar Impulse, CNN

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler